fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportBranża logistyczna w Polsce się feminizuje

Branża logistyczna w Polsce się feminizuje

Rośnie odsetek kobiet pracujących w transporcie i logistyce, choć w tym aspekcie Polska wciąż nie należy do europejskich liderów.

Kobiety stanowią 20 proc. pracujących w polskim sektorze transportowym – wynika z badania firmy logistycznej Geis PL. To o wiele mniej niż wynosi średnia światowa. Według analityczno-doradczej firmy Gartner – na całym świecie panie stanowią aż 41 proc. specjalistów w łańcuchu dostaw.

Jeśli chodzi o feminizację logistyki, to na tle Unii Europejskiej Polska plasuje się w połowie stawki. Według prognoz Geis PL, w wyniku zachodzących zmian na rynku liczba kobiet zatrudnionych w tej branży będzie jednak z każdym rokiem rosła, bo panie znajdują w tym sektorze elastyczne formy zatrudnienia, które pozwalają im godzić obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Istotne znaczenie ma też niedobór rąk do pracy w logistyce, gdyż według danych PwC w Polsce deficyt pracowników transportu i logistyki sięga nawet 100 tys. osób.

W opinii Doroty Wójcik z działu HR w Geis PL przedsiębiorstwa dążące do parytetu płci nie tylko mogą w ten sposób wypełniać braki kadrowe, ale też osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe. Tam, gdzie udział kobiet na stanowiskach kierowniczych jest wyższy przedsiębiorstwa notują średnio o 35 proc. wyższy zwrot z kapitału oraz o 34 proc. wyższy zwrot dla akcjonariuszy. Przy tym spółki, w których co najmniej trzy kobiety zasiadają w zarządzie notują o 66 proc. wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału, o 42 proc. wyższy zwrotu ze sprzedaży oraz o 53 proc. wyższy zwrot z kapitału.

Ekspertka wskazała, że zespoły, które są zróżnicowane płciowo mają różne perspektywy i doświadczenia, co działa korzystnie na innowacyjność i ułatwia radzenie sobie z wyzwaniami.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA