fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBranża meblarska wychodzi z dołka

Branża meblarska wychodzi z dołka

Polska branża meblarska spłaciła już 28,5 mln zł długu z czasów pandemii – informuje Krajowy Rejestr Długów.

Przytaczane przez KRD dane mówią, że w I kwartale 2022 r. sektor meblarski miał o 6 proc. mniejsze długi niż przed wybuchem pandemii. Do spłacenia pozostało jednak nadal 92,8 mln zł. Największe długi mają firmy meblarskie z Wielkopolski (15,8 mln zł), Mazowsza i Dolnego Śląska. Najmniejsze zaległości mają natomiast podmioty z województwa świętokrzyskiego (1,2 mln zł).

Łącznie w KRD znajduje się 3,2 tys. firm z branży meblarskiej, a średni dług takiego przedsiębiorstwa wynosi 29 tys. zł. Największe zadłużenie ma łódzka spółka jawna, której zaległości sięgają niemal 3,3 mln zł. KRD zaznacza, że 60 proc. długu branży meblarskiej stanowią nieopłacone faktury i rachunki jednoosobowych działalności gospodarczych.

– Bazując na naszym 30-letnim doświadczeniu w obsłudze wierzytelności, wiemy, że gdy rosną stopy procentowe, część firm zamiast wziąć kredyt w banku, zaczyna finansować swoją działalność kosztem kontrahentów. Obracanie ich pieniędzmi jest po prostu tańsze. A trzeba pamiętać, że w branży meblarskiej mamy duże rozdrobnienie, sporą konkurencję i malejące marże. To zwiastuje narastanie problemów z płatnościami – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Choć polskie firmy meblarskie zmniejszają zadłużenie w porównaniu do czasów pandemii, to jednak przed nimi ciągle długa droga do wyjścia na prostą. Jak się bowiem okazuje, branża stara się spłacać zadłużenie wobec instytucji finansowych, ale robi to kosztem swoich partnerów biznesowych. Sytuacja co prawda nie jest tragiczna, ale szalejąca na Ukrainie wojna nie ułatwia życia sektorowi meblarskiemu, bo niepewność finansowa i inflacja zniechęca klientów do zakupów. To powoduje, że perspektywy ciągle nie są kolorowe.

– Niemniej, podobnie jak w przypadku pandemii, potrzeby te będą prawdopodobnie po prostu odłożone w czasie. Firmy meblarskie muszą jednak doczekać tego momentu – podkreślił Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA