fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaTransportBranża motoryzacyjna rozwija się mimo kryzysu

Branża motoryzacyjna rozwija się mimo kryzysu

Choć trwa spowolnienie gospodarcze, to polska branża automoto ciągle się rozwija, a do jej głównych problemów należy brak pracowników.

Prawie połowa firm działających w branży automoto w Polsce narzeka na braki kadrowe – wynika z najnowszego raportu Gremi Personal. W związku z tym wiele z nich w najbliższym czasie będzie uruchamiało nowe rekrutacje.

Aktualnie spore braki kadrowe odczuwa 32,5 proc. firm z branży motoryzacyjnej, a duże problemy deklaruje 10 proc. Przedsiębiorstwa próbują łatać te niedobory zatrudnianiem cudzoziemców i w efekcie w 47 proc. ankietowanych przedsiębiorstw aż co piąty pracownik to cudzoziemiec. Jednocześnie aż 86 proc. firm automoto w naszym kraju zatrudnia obywateli z Ukrainy. Sektor jednak nie na rzeka na dużą rotację pracowników, bo w co trzeciej firmie wynosi ona średnio od 5 do 10 proc. W ciągu najbliższych trzech miesięcy rekrutację chce uruchomić aż 40 proc. firm.

Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego Gremi Personal Damiana Guzmana wyniki raportu świadczą o rozwijaniu się polskiej branży motoryzacyjnej oraz oznaczają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem migracji zarobkowej. Jego zdaniem bez imigrantów niektóre sektory nie byłyby w stanie wyrabiać swoich norm i wymienił tutaj budownictwo oraz przetwórstwo przemysłowe.

Ekspert dodał jednak, że Polska musi zmienić politykę migracyjną względem pracowników niewykwalifikowanych, gdyż potencjał migracyjny krajów ościennych się kończy i wkrótce firmy będą musiały otwierać się na kadry z Azji, a to może wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA