fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumBranża tekstylna odcięta od źródła zarobkowania

Branża tekstylna odcięta od źródła zarobkowania

"Rozumiemy powagę zagrożenia epidemicznego (spowodowaną przez koronawirusa COVID-19 – red.) i w pełni popieramy wszystkie rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Natomiast ta społeczna kwarantanna powoduje, że zostaliśmy z dnia na dzień odcięci od możliwości zarobkowania. Zamknięcie galerii handlowych, odwoływanie imprez masowych, rodzinnych uroczystości takich jak wesela, chrzciny, komunie skutkuje wstrzymaniem sprzedaży odzieży w skali masowej i stawia naszą branżę w obliczu upadku" – piszą pracownicy Makalu w liście otwartym, skierowanym do prezydenta i premiera.

W dokumencie, pod którym podpisali się również inni przedstawiciele branży tekstylnej z firm Spromax, Virgo, Renex, Frodo, Magtex, opisują obecną sytuację swoich przedsiębiorstw.

"Mamy magazyny pełne towaru, mamy gotowe kolekcje odzieży, które wiszą w salonach i mamy zobowiązania finansowe wobec naszych dostawców, których nasze firmy nie są już teraz w stanie regulować. Mamy świadomość, że już za miesiąc nasz zakład może utracić płynność finansową i zagrożone będą nie tylko zobowiązania wobec dostawców i kontrahentów ale również nasze wynagrodzenia, nasze miejsca pracy. Praca zdalna, niestety, nie dotyczy naszego sektora. Obawiamy się konieczności masowych zwolnień z powodu braku ciągłości sprzedaży towarów oraz ich produkcji" – podkreślają.

Autorzy listu martwią się również o los swoich współpracowników z branży odzieżowej i kooperantów. Makalu współpracuje obecnie z ok. 30 zakładami szwalniczymi w całym kraju; są to zwykle firmy zatrudniające 10-50 pracowników. "W rozmowach z nimi słyszymy dramatyczne wołanie o pomoc" – piszą.

Makalu to polska firma odzieżowa z siedzibą w Łodzi. Jej zespół tworzy 110 pracowników produkcji, magazynu, administracji i sprzedaży. Staż pracy większości załogi wynosi od 5 do 20 lat; wielu zatrudnionych jest w niej od początku działalności, czyli prawie 22 lata.

"Nasze przedsiębiorstwo powstało pod koniec lat 90. na gruzach zdewastowanego w czasach transformacji przemysłu włókienniczego i tekstylnego. Wiemy, co to problem bezrobocia. Znamy jego smak. Jak większość przedsiębiorstw przeżyliśmy także ogromny kryzys gospodarczy w 2008 roku, ale własnymi siłami odbudowaliśmy firmę i z roku na rok rozwijamy naszą produkcję i sieć sprzedaży" – piszą pracownicy Makalu.

Przypominają również, że ich firma projektuje i szyje swoje kolekcje wyłącznie w kraju, nigdy nie przeniosła działalności poza jego granice. "Tu pracujemy, tworzymy i płacimy podatki. Sprzedajemy nasze kolekcje w salonach firmowych na terenie całej Polski" – dodają.

Swój  list otwarty pracownicy branży tekstylnej skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy oraz do premiera Mateusza Morawieckiego. Opisując w nim swoją sytuację, proszą o udzielenie pomocy, obejmującej także wsparcie finansowe.

"Mamy nadzieję, że polski przemysł odzieżowy nie zostanie pozostawiony na pastwę losu tak, jak w latach 90. Wierzymy, że polski rząd nie pozwoli na powtórny nasz upadek i skazanie nas, pracowników sektora tekstylnego, na ogromne bezrobocie. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia zostajemy w domu, ale jesteśmy pełni obaw o przyszłość naszą, naszych rodzin, naszego przedsiębiorstwa. Dlatego z niecierpliwością czekamy na szczegóły projektu +Tarczy antykryzysowej+ z nadzieją, że obejmie ona również naszą branżę, w tym nasze przedsiębiorstwo" – podkreślają.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA