fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaTransportBranża transportowa stoi przed kolejnym wyzwaniem

Branża transportowa stoi przed kolejnym wyzwaniem

Coraz więcej kierowców zawodowych myśli nad zmianą pracy, a powodem nie jest wyłącznie chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia.

W ciągu ostatniego półrocza aż 76 proc. kierowców zawodowych zastanawiało się nad zmianą pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Inelo z Grupy Eurowag. Wśród powodów wymieniane są standardowo zarobki, ale też troska ankietowanych o własną równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Kierowcy zastanawiali się nad zmianą pracy głównie z chęci otrzymania lepszego wynagrodzenia, na co wskazało 35 proc. ankietowanych. Z kolei 27 proc. przyznało, że chciałoby ją zmienić, aby móc spędzać więcej czasu w domu z bliskimi lub rodziną. Mniej więcej co dziesiąty kierowca narzeka na słabą komunikację z obecnym pracodawcą, a po 8 proc. za powód wskazało zmianę systemu jazdy oraz zmianę rodzaju transportu.

Dla truckerów ważna jest również perspektywa bycia częściej w domu czy lepszy kontakt z pracodawcą. Budowanie relacji w przedsiębiorstwie poprzez częste rozmowy i bycie otwartym na potrzeby kierowcy, który przykładowo zgłasza chęć zmiany systemu jazdy są ważnymi aspektami, pozwalają na dobrą współpracę i utrzymanie kierowcy w firmie

– powiedział Łukasz Włoch, ekspert ds. analiz i rozliczeń, Inelo z Grupy Eurowag.

Kierowcy zawodowi zostali też zapytani o to, co zwiększyłoby ich zadowolenie z obecnej pracy. Na pierwszym miejscu ponownie znalazły się lepsze zarobki (28 proc. wskazań), a kolejne były wzajemny szacunek w pracy (17 proc.) oraz wywiązywanie się z obietnic i ustaleń (11 proc.). Co dziesiąty ankietowany wskazał, że pracowałoby mu się lepiej, gdyby jego praca byłaby rozliczana zgodnie z przepisami, a dla 8 proc. respondentów ważna jest dobra opieka po stronie dyspozytora lub spedytora. Taki sam odsetek kierowców chciałby poprawy w kwestii prezentowania zasad i warunków współpracy, a 7 proc. chciałoby wymiany floty.

Poważnym problemem branży jest to, że się starzeje, bo aktualnie mniej niż 6 proc. kierowców w Europie to osoby poniżej 25. roku życia. Według badań Inelo sprzed kilku lat, przeciętny polski kierowca ma średnio 42 lata, a prognozy dla Unii Europejskiej mówią, że w ciągu najbliższej dekady przez odejścia na emeryturę nieobsadzonych może zostać nawet 1,2 mln stanowisk pracy kierowców.

Źródło: Inelo
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA