fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaBruksela żąda nowych milionowych wydatków

Bruksela żąda nowych milionowych wydatków

Do 2050 r. Polska będzie musiała wydać ponad 500 mln euro m.in. na zwiększenie liczebności motyli, nawodnienie osuszonych torfowisk i rekultywację zasobów przyrodniczych.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie kolejnego budzącego szereg kontrowersji rozporządzenia. Tym razem jest to rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Projekt poparło 19 krajów członkowskich oraz większość lewicowych frakcji w Parlamencie Europejskim.

Polska zgłaszała uwagi

Już na etapie projektu Ministerstwo Rolnictwa zgłaszało Komisji Europejskiej negatywne stanowisko w kwestii proponowanych regulacji. Zwracano uwagę na niekorzystne zarówno dla rolników, jak i konsumentów konsekwencje wynikające z konieczności realizacji narzucanych przez Brukselę celów. Polski rząd argumentował, że troska o ochronę środowiska nie może stać w sprzeczności z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

Rolnikom nie podoba się, że Bruksela nakłada na nich nowe obowiązki, mimo że z powodu wojny na Ukrainie i wzrostu cen energii znajdują się w trudnej sytuacji. Z kolei przedstawiciele biznesu zwracają uwagę na ograniczanie terenów pod inwestycje – podaje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Nowe obowiązki

Jak informuje serwis Salon24, rozporządzenie będzie określać m.in. cele dotyczące rekultywacji torfowisk oraz zwiększenia bioróżnorodności i populacji owadów zapylających. Regulacje nakazują „zwiększanie odsetka gruntów rolnych z elementami krajobrazu o wysokiej różnorodności, liczebności pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego oraz motyli, w tym szczególnie na obszarach trawiastych. Muszą również wzrosnąć zasoby węgla organicznego w glebach mineralnych”. Należy ponadto odbudować gleby organiczne.

Jak podaje Salon24 nowe euroregulacje w postaci obowiązku rekultywacji siedlisk złej jakości, zgodnie w wymaganiami Unii Europejskiej, będzie wymagać w Polsce inwestycji o wartości ponad 500 mln euro do 2050 r.

Źródło: Salon24.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA