fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBusiness Insider: Polski złoty prędko się nie umocni

Business Insider: Polski złoty prędko się nie umocni

Złoty ma też ucierpieć przez czynniki lokalne takie jak spowalniające tempo wzrostu gospodarczego przy mocno hamujących inwestycjach, kwestię kredytów walutowych czy ujemne realne stopy procentowe.

Sytuacja w 2020 r. może być podobna do tej z obecnego roku. Na światową gospodarkę i globalne rynki finansowe ciągły wpływ miały doniesienia o wojnach handlowych i brexicie. Te czynniki powodowały obawy o kondycję światowej gospodarki.

– Wciąż żywe obawy o narastający protekcjonizm (pierwszy etap porozumienia USA – Chiny zdecydowanie nie kończy tematu wojny handlowej pomiędzy obydwoma państwami) i kształt brexitu (kluczowe negocjacje na linii Wlk. Brytania – UE dopiero się rozpoczną) będą hamowały wzrost apetytu na ryzyko. Z drugiej strony akomodacyjna polityka głównych banków centralnych i perspektywy stabilizacji światowej koniunktury będą przeciwdziałać narastaniu awersji do ryzyka – mówi cytowana przez "Business Insider Polska" Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Według niej w 2020 r. mogą dominować trendy boczne, co skutkować będzie utrzymywaniem się złotego w granicach 4,30 euro.

– W 2020 roku w centrum uwagi pozostanie także sytuacja w strefie euro i w Niemczech. Naszemu zachodniemu sąsiadowi udało się w 2019 roku uniknąć recesji, widać też wyraźną poprawę nastrojów w tamtejszym biznesie – opublikowany w grudniu wskaźnik Ifo był najwyższy od pół roku. Pozytywne informacje z tego rynku mogą wspierać polską walutę. Niemcy to nasz główny partner eksportowy i importowy – informuje z kolei Anna Korzec, ekspertka Rkantor.com.

– Inwestorzy będą też przyglądać się sytuacji w strefie euro – tu wciąż słychać obawy o spowolnienie. Ostatnie odczyty PMI mówią o niższym od oczekiwań odczycie dotyczącym przemysłu, jednak usługi zaskoczyły pozytywnym wynikiem. Wciąż aktualne pozostaje też pytanie o politykę, jaką będzie chciała realizować Christine Lagarde, która w listopadzie 2019 roku objęła stanowisko szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Na styczeń 2020 roku zaplanowała ona ewaluację prowadzonej przez EBC polityki – jeśli na tej podstawie podejmie zaskakujące dla rynku decyzje, mogą być one też widoczne na polskiej walucie – dodaje ekspertka Rkantor.com.

"BI' przytacza też wypowiedź Konrada Białasa, analityka TMS Brokers. W jego ocenie spodziewać się można korzystnego przebiegu negocjacji umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską i WIelką Brytanią.

– Rok wyborczy w USA przede wszystkim oznacza, że urzędującemu prezydentowi będzie zależeć na pokazaniu sukcesów swojej polityki. Zatem jest mało prawdopodobne, aby był to czas na agresywną politykę handlową, a raczej na wszelkie decyzje, które są przyjazne dla wzrostów indeksów na Wall Street. Da to okres oddechu dla aktywów ryzykownych ogólnie, co na rynek walutowy powinno przywrócić apetyt na waluty rynków wschodzących – twierdzi Konrad Białas.

– Dodatkowo w Europie mniej stresów powinno być wokół tematu brexitu. Choć przebieg rozmów między Londynem a Brukselą odnośnie do warunków przyszłych relacji handlowych będzie źródłem niepewności, to biorąc jednak pod uwagę, że i Wielkiej Brytanii i UE zależy na dogadaniu się, a Johnson w przeszłości nigdy nie był twardym brexitowcem obrażonym dla Unię, spodziewamy się pozytywnego finału rozmów – dodaje ekspert TMS Brokers.

W ocenie Konrada Białasa, powyższe będzie miało pozytywny wpływ na europejską gospodarkę, co z kolei przyniesie umocnienie euro.

– Pośrednio na odbiciu ekonomicznym Europy skorzysta złoty, ale pozytywny efekt będzie się znosić z oznakami spowolnienia gospodarczego w Polsce oraz pasywna polityka pieniężna RPP, która odbierze zapał w szukaniu okazji odsetkowych w polskich aktywach. Na koniec 2020 r. prognozujemy euro po 4,25, dolara po 3,57 i franka szwajcarskiego po 3,73 – mówi Konrad Białas.

Cytowani przez "BI" analitycy Santandera wskazują na bardzo stabilną pozycję polskiego złotego. Od ok. 2 lat nasza rodzima waluta porusza się w bardzo wąskim paśmie wahań. Tak w ocenie ekspertów Santandera ma też pozostać w przyszłym roku.

"Chociaż w pierwszych miesiącach roku złoty może być nieco mocniejszy za sprawą poprawy nastrojów globalnych (m.in. pod wpływem odsunięcie groźby niekontrolowanego brexitu i deeskalacji napięć handlowych). Nie zakładamy jednak kontynuacji umocnienia złotego poniżej 4,25 za euro, jako że czynniki lokalne – kwestia kredytów walutowych, spowalniające tempo wzrostu przy mocno hamujących inwestycjach, mocno ujemne realne stopy procentowe – będą ograniczać atrakcyjność naszej waluty" – informują eksperci Santandera.

W tym samym tonie wypowiada się wcześniej cytowana ekspertka Anna Korzec. Zwraca ona uwagę na istotne znaczenie wyroku TSUE ws. frankowiczów na stan polskiej waluty.

– Jeśli w 2020 r. nastąpiłby wysyp decyzji unieważniających umowy kredytowe z polskimi bankami, wróci temat potencjalnych kosztów dla sektora bankowego, szacowanych między 20 a 60 mld zł. W takim scenariuszu złoty mógłby się osłabić. Potencjalnym czynnikiem osłabiającym złotego w 2020 roku może być też rosnąca inflacja – mówi cytowana przez "BI" ekspertka.

JS/Business Insider Polska

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA