fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeCentralna Dolina Wodorowa już działa

Centralna Dolina Wodorowa już działa

W Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczystość powołania do życia Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich. To ważny krok dla branży wodorowej w Polsce.

Powstała w Kielcach Centralna Dolina Wodorowa zbudowana jest na fundamentach Centralnego Klastra Wodorowego istniejącego od lipca 2022 roku. W działalność nowej organizacji włączyło się już ponad 70 podmiotów – od zwykłych przedsiębiorstw przez samorządy aż po ośrodki naukowe z całego kraju.

Wśród znaczących podmiotów uczestniczących w projekcie wymieniono Główny Urząd Miar oraz firmę Rolls-Royce SMR, które dołączyły do inicjatywy 12 października. Centralna Dolina Wodorowa będzie obejmować województwa: świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze oraz północne Podkarpacie.

Dwa lata ciężkiej pracy podmiotów zrzeszających klaster wodorowy zostały uwieńczone powołaniem Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. W jej skład wchodzi już ponad 70 podmiotów

– powiedziała prezes organizacji Magdalena Szczukiewicz.

W ramach Centralnej Doliny Wodorowej mają być realizowane inwestycje w słoneczne i wiatrowe źródła energii odnawialnej o mocy 2 GW, ale też w elektrolizery do produkcji wodoru o mocy 250 MW. Poza tym, prowadzone mają być działania w kierunku zastąpienia energetycznych bloków węglowych blokami gazowymi gotowymi do współspalania wodoru.

Wśród celów wymieniono też transformację energetyczną sektora wydobycia i stosowania wodoru w transporcie ciężkim. Centralna Dolina Wodorowa ma też pomóc w rozwoju infrastruktury wodorowej w regionie przez produkcję wodoru, stacje do tankowania, kolej pasażerską oraz towarową, jak również transport miejski oparty na paliwie przyszłości. Ważne będzie też zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej SMR.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA