fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCentralna Dolina Wodorowa już działa

Centralna Dolina Wodorowa już działa

W Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczystość powołania do życia Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich. To ważny krok dla branży wodorowej w Polsce.

Powstała w Kielcach Centralna Dolina Wodorowa zbudowana jest na fundamentach Centralnego Klastra Wodorowego istniejącego od lipca 2022 roku. W działalność nowej organizacji włączyło się już ponad 70 podmiotów – od zwykłych przedsiębiorstw przez samorządy aż po ośrodki naukowe z całego kraju.

Wśród znaczących podmiotów uczestniczących w projekcie wymieniono Główny Urząd Miar oraz firmę Rolls-Royce SMR, które dołączyły do inicjatywy 12 października. Centralna Dolina Wodorowa będzie obejmować województwa: świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze oraz północne Podkarpacie.

Dwa lata ciężkiej pracy podmiotów zrzeszających klaster wodorowy zostały uwieńczone powołaniem Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. W jej skład wchodzi już ponad 70 podmiotów

– powiedziała prezes organizacji Magdalena Szczukiewicz.

W ramach Centralnej Doliny Wodorowej mają być realizowane inwestycje w słoneczne i wiatrowe źródła energii odnawialnej o mocy 2 GW, ale też w elektrolizery do produkcji wodoru o mocy 250 MW. Poza tym, prowadzone mają być działania w kierunku zastąpienia energetycznych bloków węglowych blokami gazowymi gotowymi do współspalania wodoru.

Wśród celów wymieniono też transformację energetyczną sektora wydobycia i stosowania wodoru w transporcie ciężkim. Centralna Dolina Wodorowa ma też pomóc w rozwoju infrastruktury wodorowej w regionie przez produkcję wodoru, stacje do tankowania, kolej pasażerską oraz towarową, jak również transport miejski oparty na paliwie przyszłości. Ważne będzie też zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej SMR.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA