fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy polują na amerykańskie badania dotyczące koronawirusa?

Chińczycy polują na amerykańskie badania dotyczące koronawirusa?

Oświadczenie wydane przez FBI i wydział cyberbezpieczeństwa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA donosi, że służby prowadzą dochodzenie w sprawie „cyberpodmiotów” powiązanych z Chinami, których celem są amerykańscy naukowcy i ich badania.

„Zaobserwowano, że jednostki te próbowały zidentyfikować i nielegalnie uzyskać cenne dane dotyczące własności intelektualnej i zdrowia publicznego związane ze szczepionkami, terapiami i testami od personelu zajmującego się badaniami nad Covid-19” – czytamy w oświadczeniu. Potencjalna kradzież tych informacji zagraża zapewnieniu bezpiecznych, skutecznych i wydajnych metod leczenia. W oświadczeniu wezwano także badaczy, by strzegli bezpieczeństwa cybernetycznego, aby zapobiec przeglądowi lub kradzieży materiałów związanych z Covid-19.

Decyzja o upublicznieniu zarzutu nasiliła rosnące napięcia między administracją Donalda Trumpa, a rządem chińskim w związku z pandemią koronawirusa. Prezydent USA krytycznie podchodzi do kwestii obchodzenia się Chin z epidemią. Taka retoryka wydaje się eskalować wraz ze zbliżającymi się w listopadzie wyborami prezydenckimi w Stanach, a sam Trump próbuje namalować obraz swojego prawdopodobnego rywala o prezydenturę, czyli Joe Bidena z Partii Demokratycznej jako postać słabą i uległą wobec Chin.

Chiny zostały już oskarżone przez rząd USA o to, że nie udostępniają istotnych informacji o Covid-19 światowym naukowcom.

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, powiedział, że chiński rząd nie udostępnił próbek wirusa znalezionego w Chinach. Istnieje również publiczna sprzeczka na temat tego, czy wirus pojawił się po raz pierwszy w laboratorium w Wuhan, czy na targach spożywczych. USA oskarżyły Chiny o blokowanie dostępu do laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan oraz o niewystarczającą współpracę w zakresie badań nad pochodzeniem wirusa.

Źródło: Ben Riley- Smith/The Telegraph
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA