fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatChińczycy polują na amerykańskie badania dotyczące koronawirusa?

Chińczycy polują na amerykańskie badania dotyczące koronawirusa?

Oświadczenie wydane przez FBI i wydział cyberbezpieczeństwa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA donosi, że służby prowadzą dochodzenie w sprawie „cyberpodmiotów” powiązanych z Chinami, których celem są amerykańscy naukowcy i ich badania.

„Zaobserwowano, że jednostki te próbowały zidentyfikować i nielegalnie uzyskać cenne dane dotyczące własności intelektualnej i zdrowia publicznego związane ze szczepionkami, terapiami i testami od personelu zajmującego się badaniami nad Covid-19” – czytamy w oświadczeniu. Potencjalna kradzież tych informacji zagraża zapewnieniu bezpiecznych, skutecznych i wydajnych metod leczenia. W oświadczeniu wezwano także badaczy, by strzegli bezpieczeństwa cybernetycznego, aby zapobiec przeglądowi lub kradzieży materiałów związanych z Covid-19.

Decyzja o upublicznieniu zarzutu nasiliła rosnące napięcia między administracją Donalda Trumpa, a rządem chińskim w związku z pandemią koronawirusa. Prezydent USA krytycznie podchodzi do kwestii obchodzenia się Chin z epidemią. Taka retoryka wydaje się eskalować wraz ze zbliżającymi się w listopadzie wyborami prezydenckimi w Stanach, a sam Trump próbuje namalować obraz swojego prawdopodobnego rywala o prezydenturę, czyli Joe Bidena z Partii Demokratycznej jako postać słabą i uległą wobec Chin.

Chiny zostały już oskarżone przez rząd USA o to, że nie udostępniają istotnych informacji o Covid-19 światowym naukowcom.

Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, powiedział, że chiński rząd nie udostępnił próbek wirusa znalezionego w Chinach. Istnieje również publiczna sprzeczka na temat tego, czy wirus pojawił się po raz pierwszy w laboratorium w Wuhan, czy na targach spożywczych. USA oskarżyły Chiny o blokowanie dostępu do laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan oraz o niewystarczającą współpracę w zakresie badań nad pochodzeniem wirusa.

Źródło: Ben Riley- Smith/The Telegraph
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA