fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatChińska gospodarka skorzystała na pandemii

Chińska gospodarka skorzystała na pandemii

Produkt krajowy brutto Chin wzrósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 4 proc., co jest wynikiem wyższym, niż oczekiwali analitycy, ale... najniższym od półtora roku.

W sumie chińska gospodarka powiększyła się o 8,1 proc. w 2021 r., realizując tym samym cel postawiony przez komunistyczne władze, zgodnie z którym wzrost w 2021 r. musiał wynieść ponad 6 proc. Zdaniem chińskiego Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarka tego kraju nadal rośnie  „w sposób trwały”, a główne wskaźniki osiągnęły „oczekiwane cele”.

Według zaprezentowanych danych uzyskany wynik to rezultat rekordowego wzrostu eksportu, który zwiększył się o 30 proc. Paradoksalnie kryzys związany z pandemią koronawirusa przysłużył się gospodarce Państwa Środka. Kolejne lockdowny i wynikające z nich ograniczenia spowodowały, że konsumenci zmienili swoje nawyki i zamiast na usługi większą część swojego budżetu zaczęli przeznaczać na towary. W konsekwencji tego chińska gospodarka odnotowała spektakularny początek 2021 roku. W tym czasie chiński PKB wzrósł o 18,3 proc. względem analogicznego okresu w 2020 r.

W drugiej połowie ubiegłego roku rozwój chińskiej gospodarki osłabł, na co wpływ miały problemy w sektorze nieruchomości (zwłaszcza w związku z kryzysem deweloperskiego giganta Evergrande i innych mocno zadłużonych firm budowlanych), a także ograniczenie konsumpcji na skutek zamykania dużych miast, w którym wykryto niewielkie ogniska koronawirusa.

Jak wynika z opublikowanego przez chiński Główny Urząd Statystyczny raportu, „Chiny utrzymywały ciągłe i stabilne ożywienie gospodarki narodowej, utrzymując wiodącą pozycję we wzroście gospodarczym oraz zapobieganiu i kontroli epidemii na świecie. Wskaźniki ekonomiczne kraju nie uległy pogorszeniu w trakcie pandemii, dzięki czemu chińska gospodarka osiągnęła założone cele”.

Tymczasem chiński bank centralny w poniedziałek po raz pierwszy od kwietnia 2020 r. niespodziewanie obniżył referencyjną stopę procentową oraz zapowiedział dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w związku z przewidywanym spowolnieniem gospodarczym.

Zdaniem agencji Bloomberg konsumpcja wewnętrzna nadal jest największą słabością chińskiego wzrostu. Obniżenie stóp procentowych ma zwiększyć ilości pieniędzy w lokalnej gospodarce, gdzie wydatki konsumentów pozostają poniżej poziomu sprzed pandemii.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA