fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatChińska gospodarka skorzystała na pandemii

Chińska gospodarka skorzystała na pandemii

Produkt krajowy brutto Chin wzrósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 4 proc., co jest wynikiem wyższym, niż oczekiwali analitycy, ale... najniższym od półtora roku.

W sumie chińska gospodarka powiększyła się o 8,1 proc. w 2021 r., realizując tym samym cel postawiony przez komunistyczne władze, zgodnie z którym wzrost w 2021 r. musiał wynieść ponad 6 proc. Zdaniem chińskiego Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarka tego kraju nadal rośnie  „w sposób trwały”, a główne wskaźniki osiągnęły „oczekiwane cele”.

Według zaprezentowanych danych uzyskany wynik to rezultat rekordowego wzrostu eksportu, który zwiększył się o 30 proc. Paradoksalnie kryzys związany z pandemią koronawirusa przysłużył się gospodarce Państwa Środka. Kolejne lockdowny i wynikające z nich ograniczenia spowodowały, że konsumenci zmienili swoje nawyki i zamiast na usługi większą część swojego budżetu zaczęli przeznaczać na towary. W konsekwencji tego chińska gospodarka odnotowała spektakularny początek 2021 roku. W tym czasie chiński PKB wzrósł o 18,3 proc. względem analogicznego okresu w 2020 r.

W drugiej połowie ubiegłego roku rozwój chińskiej gospodarki osłabł, na co wpływ miały problemy w sektorze nieruchomości (zwłaszcza w związku z kryzysem deweloperskiego giganta Evergrande i innych mocno zadłużonych firm budowlanych), a także ograniczenie konsumpcji na skutek zamykania dużych miast, w którym wykryto niewielkie ogniska koronawirusa.

Jak wynika z opublikowanego przez chiński Główny Urząd Statystyczny raportu, „Chiny utrzymywały ciągłe i stabilne ożywienie gospodarki narodowej, utrzymując wiodącą pozycję we wzroście gospodarczym oraz zapobieganiu i kontroli epidemii na świecie. Wskaźniki ekonomiczne kraju nie uległy pogorszeniu w trakcie pandemii, dzięki czemu chińska gospodarka osiągnęła założone cele”.

Tymczasem chiński bank centralny w poniedziałek po raz pierwszy od kwietnia 2020 r. niespodziewanie obniżył referencyjną stopę procentową oraz zapowiedział dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w związku z przewidywanym spowolnieniem gospodarczym.

Zdaniem agencji Bloomberg konsumpcja wewnętrzna nadal jest największą słabością chińskiego wzrostu. Obniżenie stóp procentowych ma zwiększyć ilości pieniędzy w lokalnej gospodarce, gdzie wydatki konsumentów pozostają poniżej poziomu sprzed pandemii.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA