fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaInnowacjeChiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.

Źródła Agencji Reuter twierdzą, że władze w Pekinie już zatwierdziły plan dofinansowania produkcji półprzewodników. Środki o wartości 300 mld juanów (równowartość 41 mld dolarów) będą dysponowane przez China Integrated Circuit Investment Fund. Fundusz ten przeprowadzał już podobne akcje w roku 2014 i 2019, gdy przekazał, odpowiednio, 139 mld i 200 mld juanów, na rozwój technologicznych gałęzi krajowego gospodarki.

Fundusze zostaną przeznaczone głównie na rozwój zakładów, w których będą produkowane chipy.

Chiny chcą być samowystarczalne

Działania te wpisują się w deklaracje chińskiego rządu, który zapowiadał podjęcie działań zmierzających do samowystarczalności Państwa Środka w zaopatrzeniu urządzeń produkowanych w kraju w odpowiednie podzespoły. Jednocześnie rozwój własnych możliwości ma być odpowiedzią na coraz większe trudności w imporcie amerykańskich (ale też japońskich i holenderskich) technologii. Są one konsekwencją ograniczeń i barier w możliwościach sprzedaży nowych technologii do Chin wprowadzanych przez USA i inne sojusznicze państwa.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Wpływ rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji na środowisko pracy będzie w najbliższych latach systematycznie postępował szczególnie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA