fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeChiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.

Źródła Agencji Reuter twierdzą, że władze w Pekinie już zatwierdziły plan dofinansowania produkcji półprzewodników. Środki o wartości 300 mld juanów (równowartość 41 mld dolarów) będą dysponowane przez China Integrated Circuit Investment Fund. Fundusz ten przeprowadzał już podobne akcje w roku 2014 i 2019, gdy przekazał, odpowiednio, 139 mld i 200 mld juanów, na rozwój technologicznych gałęzi krajowego gospodarki.

Fundusze zostaną przeznaczone głównie na rozwój zakładów, w których będą produkowane chipy.

Chiny chcą być samowystarczalne

Działania te wpisują się w deklaracje chińskiego rządu, który zapowiadał podjęcie działań zmierzających do samowystarczalności Państwa Środka w zaopatrzeniu urządzeń produkowanych w kraju w odpowiednie podzespoły. Jednocześnie rozwój własnych możliwości ma być odpowiedzią na coraz większe trudności w imporcie amerykańskich (ale też japońskich i holenderskich) technologii. Są one konsekwencją ograniczeń i barier w możliwościach sprzedaży nowych technologii do Chin wprowadzanych przez USA i inne sojusznicze państwa.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA