fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaInnowacjeHolendrzy nie sprzedadzą już Chinom półprzewodników

Holendrzy nie sprzedadzą już Chinom półprzewodników

Holenderskie władze zapowiedziały wprowadzenie ograniczeń w handlu półprzewodnikami z chińskimi kontrahentami.

Holandia przyłącza się do amerykańskich sankcji z października ubiegłego roku, które sprowadzają się do odcięcia dostaw do Państwa Środka produktów wykorzystywanych do budowy urządzeń potrzebujących nowoczesnych procesorów. Aby odniosły one faktyczny skutek Waszyngton musi przekonać do ograniczeń inne państwa zapewniające Chinom podobne technologie, jak właśnie Holandię czy Japonię.

Holenderska minister handlu Liesje Schreinemacher wystosowała list do parlamentu, w którym uzasadnia podjęcie tych kroków następującymi słowami: „Holandia uważa, że ​​ze względów bezpieczeństwa narodowego konieczne jest jak najszybsze objęcie nadzoru i wprowadzenie listy kontrolnej nad tą technologią. Wprowadzamy te rozwiązania tak ostrożnie, jak to jest możliwe, aby firmy miały czas na dostosowanie się do nowych zasad”.

Chociaż oficjalnie nie padła nazwa żadnej firmy, to ograniczenia dotkną głównie produkty przedsiębiorstwa ASML. Specjalizuje się ono w systemach litograficznych, które wykorzystują lasery do produkcji układów scalonych.

CNN
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA