fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeHolendrzy nie sprzedadzą już Chinom półprzewodników

Holendrzy nie sprzedadzą już Chinom półprzewodników

Holenderskie władze zapowiedziały wprowadzenie ograniczeń w handlu półprzewodnikami z chińskimi kontrahentami.

Holandia przyłącza się do amerykańskich sankcji z października ubiegłego roku, które sprowadzają się do odcięcia dostaw do Państwa Środka produktów wykorzystywanych do budowy urządzeń potrzebujących nowoczesnych procesorów. Aby odniosły one faktyczny skutek Waszyngton musi przekonać do ograniczeń inne państwa zapewniające Chinom podobne technologie, jak właśnie Holandię czy Japonię.

Holenderska minister handlu Liesje Schreinemacher wystosowała list do parlamentu, w którym uzasadnia podjęcie tych kroków następującymi słowami: „Holandia uważa, że ​​ze względów bezpieczeństwa narodowego konieczne jest jak najszybsze objęcie nadzoru i wprowadzenie listy kontrolnej nad tą technologią. Wprowadzamy te rozwiązania tak ostrożnie, jak to jest możliwe, aby firmy miały czas na dostosowanie się do nowych zasad”.

Chociaż oficjalnie nie padła nazwa żadnej firmy, to ograniczenia dotkną głównie produkty przedsiębiorstwa ASML. Specjalizuje się ono w systemach litograficznych, które wykorzystują lasery do produkcji układów scalonych.

CNN
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA