fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaChiny budują największą na świecie elektrownię wiatrową

Chiny budują największą na świecie elektrownię wiatrową

Tysiące wiatraków zostanie uruchomionych na wodach oddzielających kontynentalną część Chin od Tajwanu.

Plan budowy potężnej farmy elektrowni wiatrowych ogłosiły władze miasta Chaozhou w prowincji Guangdong. Ma ona zapewnić 43,3 gigawatów prądu. Jest to ilość tak duża, że wystarczy, by zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię np. Norwegii lub zapewnić prąd dla 13 milionów domów.

Wiatraki będą się znajdować 75-185 kilometrów od brzegu i będą rozciągnięte na obszarze długości 10 kilometrów. Rozpoczęcie realizacji tego projektu ma mieć miejsce jeszcze przed rokiem 2025.

Obecnie największa wiatrowa elektrownia świata też jest w Chinach. Jiuquan Wind Power zapewnia moc 20 gigawatów.

Na koniec 2021 r. globalna produkcja energii wiatrowej wynosiła 830 gigawatów. Z tego połowa pochodzi z Państwa Środka. Tylko w poprzednim roku w ChRL powstało więcej elektrowni wiatrowych niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie przez ostatnie pięć lat.

Pekin zamierza do 2025 r. pozyskiwać jedną trzecią energii z odnawialnych źródeł. Neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta do 2060 r.

Euronews

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA