fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny budują największą na świecie elektrownię wiatrową

Chiny budują największą na świecie elektrownię wiatrową

Tysiące wiatraków zostanie uruchomionych na wodach oddzielających kontynentalną część Chin od Tajwanu.

Plan budowy potężnej farmy elektrowni wiatrowych ogłosiły władze miasta Chaozhou w prowincji Guangdong. Ma ona zapewnić 43,3 gigawatów prądu. Jest to ilość tak duża, że wystarczy, by zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię np. Norwegii lub zapewnić prąd dla 13 milionów domów.

Wiatraki będą się znajdować 75-185 kilometrów od brzegu i będą rozciągnięte na obszarze długości 10 kilometrów. Rozpoczęcie realizacji tego projektu ma mieć miejsce jeszcze przed rokiem 2025.

Obecnie największa wiatrowa elektrownia świata też jest w Chinach. Jiuquan Wind Power zapewnia moc 20 gigawatów.

Na koniec 2021 r. globalna produkcja energii wiatrowej wynosiła 830 gigawatów. Z tego połowa pochodzi z Państwa Środka. Tylko w poprzednim roku w ChRL powstało więcej elektrowni wiatrowych niż w jakimkolwiek innym państwie na świecie przez ostatnie pięć lat.

Pekin zamierza do 2025 r. pozyskiwać jedną trzecią energii z odnawialnych źródeł. Neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta do 2060 r.

Euronews

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA