fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeChiny zabiegają o producentów półprzewodników

Chiny zabiegają o producentów półprzewodników

Chiny utworzą specjalny komitet, który poprzez współpracę z zagranicznymi firmami ma im pomóc w ambitnym półprzewodnikowym planie Made in China 2025 – informuje serwis AsiaNikkei.com.

Według informacji serwisu Chiny mają zamiar utworzyć „transgraniczny komitet roboczy w sprawie półprzewodników” jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Nadzorowało go będzie ministerstwo handlu wraz z krajowym ministerstwem przemysłu i technologii informacyjnych. Cel? Arcyważne dla Chin wzmocnienie relacji między chińskimi i zagranicznymi firmami, aby finalnie zorganizować łańcuch dostaw układów poprzez zabezpieczenie technologii półprzewodników z Japonii, Europy i USA.

Ogłoszona w 2015 roku kampania „Made in China 2025” obejmowała m.in. inwestycje o wartości 20 miliardów dolarów w celu wzmocnienia krajowego przemysłu półprzewodników. Ten plan zakładał osiągnięcie 70-proc. samowystarczalności technologicznej do 2025 roku. Jednak według danych IC Insights cel 30-proc. niezależności w 2020 roku sprowadził się do jedynie 16 proc. i nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach ten stan ulegnie poprawie, choć Chiny mają już pewne sukcesy w obszarze półprzewodników.

Chiński plan w dużym stopniu pokrzyżowała sytuacja na świecie związana z ograniczeniem łańcuchów dostaw, umacnianiem się pozycji zagranicznych firm technologicznych na rynku i nowymi sankcjami USA nałożonymi na chińskie firmy. Dlatego też Chiny spróbują obejść sankcje USA stawiając na specjalny, nowy komitet do współpracy z zagranicznymi producentami półprzewodników pokroju Intela czy AMD. Dla Chin nie będzie to nic aż tak nowego, bo AMD już zawarło z nimi umowę joint venture poprzez Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment w myśl licencjonowania niektórych rozwiązań x86 oraz SoC.

Stany Zjednoczone zablokowały głównym chińskim firmom, a w tym Huawei i SMIC, dostęp do zaprojektowanego w USA sprzętu, materiałów i oprogramowania. Na czarnej liście znajdują się również chińscy producenci procesorów Phytium i Sunway oraz kilka podmiotów zajmujących się obliczeniami kwantowymi. Dlatego też Chiny próbują przebić się do zagranicznych firm i zachęcić je do współpracy.

Wedle nieoficjalnych informacji, ważną częścią komitetu po „chińskiej stronie” będzie zarówno Xiaomi (producent technologicznego sprzętu, znany na całym świecie), jak i AMEC oraz SMIC (ważni producenci układów półprzewodnikowych). Chiny stawiają z kolei przede wszystkim we współpracę z AMD, Intelem, Infineon Technologies i grupą przemysłową z Holandii, których przedstawicieli będą kusić do zakładania zakładów rozwojowych i produkcyjnych w Chinach, obiecując współpracę z lokalnymi rządami i finansowanie.

www.asia.nikkei.com, chip.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA