fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajCzeski prezydent robi zakupy w... Polsce

Czeski prezydent robi zakupy w… Polsce

Gen. Petr Pavel, prezydent elekt Czech, regularnie jeździ do Polski na zakupy.

Jak informuje czeski serwis ParlamentniListy.cz, ze względu na wysokie ceny w Czechach wielu Czechów wybiera się na zakupy do Polski, gdzie ceny są dużo niższe. Prezydent elekt Petr Pavel nie jest wyjątkiem – też regularnie robi zakupy w naszym kraju.

W dobie kryzysu energetycznego, rosnących cen i wysokiej inflacji polski rynek stał się bardziej atrakcyjny dla czeskich klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Przed Bożym Narodzeniem płynęły skargi Polaków mieszkających w pobliżu granicy, że Czesi wykupują sklepy i nie ma towaru dla miejscowych.

Według serwisu ParlamentniListy.cz w porównaniu do czeskich, w Polsce są znacznie niższe ceny. Nie tylko żywności, ale także innych towarów. Jest to możliwe dzięki niskiemu kursowi złotego i decyzji polskiego rządu o zniesieniu podatku VAT na niektóre podstawowe artykuły spożywcze.

Z tych okazyjnych zakupów w Polsce korzystają także prezydent elekt Petr Pavel i jego żona Eva, która ma domek w miejscowości Česká Čermná, zaledwie 200 metrów od polskiej granicy. W internecie krążą filmy, na których widać, jak przechadzają się po targu w Kudowie-Zdroju z torbą pełną zakupów. Prezydent Pavel kupił karton papierosów za połowę czeskiej ceny, kostkę masła i stylowe spodnie dla pierwszej damy.

Pod koniec stycznia gen. Petr Pavel wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta Czech. Urząd ma objąć 9 marca po zakończeniu kadencji przez prezydenta Miloša Zemana.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA