fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiCzłonek zarządu EBC: "Fundusz Odbudowy to krok w stronę unii fiskalnej"

Członek zarządu EBC: „Fundusz Odbudowy to krok w stronę unii fiskalnej”

Philip R. Lane, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, udzielił wywiadu francuskiemu "Le Monde". Mówił m.in. o tym, jakie znaczenie dla Unii Europejskiej ma Next Generation Fund (NGF), w Polsce znany lepiej pod nazwą Funduszu Odbudowy.

Chodzi oczywiście o wart 750 mld euro pakiet stymulacyjny finansowany w znacznej części przez środki pozyskane przez Komisję Europejską na rynku finansowym poprzez emisję wspólnego unijnego długu. Pieniądze te mają następnie trafić do państw członkowskich i zostać przeznaczone na „odbudowę” gospodarek państw należących do Wspólnoty. W dużej części będą z nich finansowane przedsięwzięcia tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, którego głównym celem jest rezygnacja z paliw kopalnych i zeroemisyjność netto, jaką Unia ma osiągnąć do 2050 roku.

Zgodę na to, aby Komisja mogła zaciągać w imieniu państw członkowskich zobowiązania finansowe, wyrazić muszą wszystkie państwa należące do tej organizacji. W Polsce proces ratyfikacji wciąż trwa, obecnie stosowna ustawa procedowana jest w Senacie. Poważne problemy z ratyfikacją są m.in. w Finlandii, gdzie do przyjęcia tego rozwiązania konieczna jest większość 2/3 głosów w parlamencie. Wciąż kilka państw nie przyjęło jeszcze rozporządzenia akceptującego wspólny unijny dług.

Zdaniem Lane’a, Next Generation Fund to krok w stronę wspólnej polityki fiskalnej. W rozmowie z francuską gazetą termin ten nie został zdefiniowany. Pod tym pojęciem rozumieć można wprowadzenie jednego zcentralizowanego unijnego budżetu, który zasilany byłby nie wpłatami od państw członkowskich, ale poprzez środki pozyskiwane przez samą Unię, mającą np. takie narzędzia jak władztwo podatkowe. Obecnie mówiąc o unijnym budżecie, mamy na myśli wieloletnie ramy finansowe, na które składają się wpłaty od członków UE uzależnione od wielkości ich PKB. Im gospodarka jest bogatsza, tym więcej wpłaca i mniej wypłaca. Wpłaty te są tak naprawdę składkami na rzecz UE, jakie ta agreguje od należących do niej państw. Nie posiadała ona jednak dotychczas możliwości pozyskiwania finansowania „na własną rękę”. Zarzut o brak wspólnego budżetu był podnoszony szczególnie pod adresem strefy euro. Zdaniem niektórych komentatorów, to poważny defekt unii monetarnej, który powinien zostać szybko rozwiązany, aby mogła ona lepiej się rozwijać.

Obawy o to, że NGF będzie preludium do ściślejszej integracji niejako poza ramami traktatowymi, podnoszony jest także w Polsce. Jako odpowiedź można usłyszeć, że jego powołanie ma charakter jednorazowy i jest spowodowane szczególną sytuacją spowodowaną pandemią. Mówiąc o NGF, Lane zauważył, że w ten sposób „Europa zademonstrowała w pewnym stopniu gotowość do wspólnego finansowania, jakim właśnie jest NextGen”. Członek zarządu EBC podkreślał także, że do światowych inwestorów został wysłany sygnał o wspólnym działaniu Unii, co przełożyło się na spadek kosztów finansowania w Europie.

Pytanie zatem, czy ów fundusz będzie miał rzeczywiście charakter jednorazowy, pozostaje otwarte.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA