fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiCzy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną... 70 razy?!

Czy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną… 70 razy?!

Zastrzeżenia Konfederacji Lewiatan budzi propozycja ogromnej podwyżki opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która dla dużych firm ma wzrosnąć aż... 70 razy!

Konfederacja Lewiatan ocenia, że wśród kilku korzystnych albo neutralnych dla przedsiębiorców zmian Ordynacji podatkowej, przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, znajdują się też takie, które na pewno nie przyczynią się do uproszczenia procedur i poprawy relacji podatników z organami podatkowymi.

Ograniczenie dostępności interpretacji

Aktualnie opłata za wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego wynosi 40 zł. Tymczasem według propozycji ma ona wynosić – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – nawet 100 proc. minimalnej płacy, czyli od 1 lipca 2024 r. prawdopodobnie ponad 4300 zł. Wysokość opłaty określana będzie przez Ministra Finansów w rozporządzeniu. Po wejściu zmian w życie opłata za wydanie interpretacji dla dużego podatnika ma wynosić 2800 zł, dla średniej firmy – 1400 zł, a dla każdego przedsiębiorcy, który zadaje pytanie związane z działalnością gospodarczą – 400 zł. Oznacza to, że niektórzy podatnicy zapłacą 70 razy więcej!

Tak drastyczne podniesienie opłat za wydanie interpretacji indywidualnej ograniczy dostępność interpretacji, a tym samym ograniczy pewność prawną i możliwość potwierdzenia prawidłowego stosowania przepisów

– komentuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Interpretacje na 5 lat

Inną niekorzystną dla przedsiębiorców propozycją resortu finansów jest ograniczenie ważności wydanej interpretacji podatkowej do 5 lat oraz wygaszenie z dniem 1 stycznia 2024 r. ważności interpretacji indywidualnych wydanych przed 1 stycznia 2019 r. Zdaniem Konfederacji Lewiatan „utrudni to znacząco decyzje biznesowe, ponieważ często interpretacja stanowi podstawę podjęcia albo kalkulacji długoterminowych przedsięwzięć inwestycyjnych”.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA