fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaPodatkiCzy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną... 70 razy?!

Czy opłaty za interpretacje podatkowe wzrosną… 70 razy?!

Zastrzeżenia Konfederacji Lewiatan budzi propozycja ogromnej podwyżki opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która dla dużych firm ma wzrosnąć aż... 70 razy!

Konfederacja Lewiatan ocenia, że wśród kilku korzystnych albo neutralnych dla przedsiębiorców zmian Ordynacji podatkowej, przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, znajdują się też takie, które na pewno nie przyczynią się do uproszczenia procedur i poprawy relacji podatników z organami podatkowymi.

Ograniczenie dostępności interpretacji

Aktualnie opłata za wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego wynosi 40 zł. Tymczasem według propozycji ma ona wynosić – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – nawet 100 proc. minimalnej płacy, czyli od 1 lipca 2024 r. prawdopodobnie ponad 4300 zł. Wysokość opłaty określana będzie przez Ministra Finansów w rozporządzeniu. Po wejściu zmian w życie opłata za wydanie interpretacji dla dużego podatnika ma wynosić 2800 zł, dla średniej firmy – 1400 zł, a dla każdego przedsiębiorcy, który zadaje pytanie związane z działalnością gospodarczą – 400 zł. Oznacza to, że niektórzy podatnicy zapłacą 70 razy więcej!

Tak drastyczne podniesienie opłat za wydanie interpretacji indywidualnej ograniczy dostępność interpretacji, a tym samym ograniczy pewność prawną i możliwość potwierdzenia prawidłowego stosowania przepisów

– komentuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Interpretacje na 5 lat

Inną niekorzystną dla przedsiębiorców propozycją resortu finansów jest ograniczenie ważności wydanej interpretacji podatkowej do 5 lat oraz wygaszenie z dniem 1 stycznia 2024 r. ważności interpretacji indywidualnych wydanych przed 1 stycznia 2019 r. Zdaniem Konfederacji Lewiatan „utrudni to znacząco decyzje biznesowe, ponieważ często interpretacja stanowi podstawę podjęcia albo kalkulacji długoterminowych przedsięwzięć inwestycyjnych”.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA