Ankieta koniunkturalna Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej AHK Polska oraz 14 innych izb zrzeszonych w sieci IGCC wykazała, że nasz kraj pozostaje atrakcyjnym miejscem inwestycji dla firm zagranicznych.

Polska
Pexels

Aż dwie trzecie zagranicznych firm ocenia Polskę jako „dobre miejsce do inwestowania” i niemal tyle samo przedsiębiorstw działających w naszym kraju uznaje swoją kondycję biznesową za dobrą. Nie zmieniły tego nawet atak Rosji na Ukrainę oraz wysoka inflacja. Jeszcze więcej ankietowanych, bo 72 proc., pozytywnie ocenia rozwój polskiej gospodarki w tym roku.

– W tym roku sytuacja rynkowa ponownie stanowi wyzwanie dla inwestorów. Pandemia, wzrost cen i zakłócenia w łańcuchach dostaw nadal wpływają na gospodarkę – powiedział podczas konferencji dr Lars Gutheil, dyrektor generalny i członek zarządu AHK Polska. – Zbrodnicza agresja Rosji na Ukrainie znacznie zwiększyła presję na firmy. Fakt, że inwestorzy nie tracą optymizmu pokazuje, jak silny jest handel zagraniczny. Międzynarodowe firmy wraz ze swoimi polskimi partnerami wnoszą istotny wkład w stabilizację trudnej sytuacji politycznej – dodał dr Gutheil.

Poza tym ankieta wykazała, że 30 proc. firm działających w Polsce chce zwiększyć inwestycje w naszym kraju, a ponad 40 proc. planuje wzrost zatrudnienia. Jednocześnie 90 proc. przewiduje, że ich eksport w 2022 r. wzrośnie lub utrzyma się na poziomie z roku 2021, a także spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży lub jej utrzymania na dotychczasowym poziomie.

Polska jest uznawana za atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, ale też dzięki kwalifikacjom pracowników oraz jakość i dostępność lokalnych dostawców. Inwestorom nie podoba się natomiast sposób walki z korupcją i przestępczością, a także elastyczność prawa pracy i koszty zatrudnienia. Ankietowani najbardziej negatywnie oceniają zmienność polityki gospodarczej i wysokość podatków w naszym kraju. Prawie trzy piąte firm krytycznie wypowiada się o działaniach polskiego rządu.

Poprzedni artykułPolska sieć rośnie najszybciej w Europie! Sprawdź, która
Następny artykułChińskie firmy sektora AGD zainteresowane Polską. Powstaną nowe fabryki?