fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy Polska to dobre miejsce do inwestycji? Co na to firmy zagraniczne?

Czy Polska to dobre miejsce do inwestycji? Co na to firmy zagraniczne?

Ankieta koniunkturalna Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej AHK Polska oraz 14 innych izb zrzeszonych w sieci IGCC wykazała, że nasz kraj pozostaje atrakcyjnym miejscem inwestycji dla firm zagranicznych.

Aż dwie trzecie zagranicznych firm ocenia Polskę jako „dobre miejsce do inwestowania” i niemal tyle samo przedsiębiorstw działających w naszym kraju uznaje swoją kondycję biznesową za dobrą. Nie zmieniły tego nawet atak Rosji na Ukrainę oraz wysoka inflacja. Jeszcze więcej ankietowanych, bo 72 proc., pozytywnie ocenia rozwój polskiej gospodarki w tym roku.

– W tym roku sytuacja rynkowa ponownie stanowi wyzwanie dla inwestorów. Pandemia, wzrost cen i zakłócenia w łańcuchach dostaw nadal wpływają na gospodarkę – powiedział podczas konferencji dr Lars Gutheil, dyrektor generalny i członek zarządu AHK Polska. – Zbrodnicza agresja Rosji na Ukrainie znacznie zwiększyła presję na firmy. Fakt, że inwestorzy nie tracą optymizmu pokazuje, jak silny jest handel zagraniczny. Międzynarodowe firmy wraz ze swoimi polskimi partnerami wnoszą istotny wkład w stabilizację trudnej sytuacji politycznej – dodał dr Gutheil.

Poza tym ankieta wykazała, że 30 proc. firm działających w Polsce chce zwiększyć inwestycje w naszym kraju, a ponad 40 proc. planuje wzrost zatrudnienia. Jednocześnie 90 proc. przewiduje, że ich eksport w 2022 r. wzrośnie lub utrzyma się na poziomie z roku 2021, a także spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży lub jej utrzymania na dotychczasowym poziomie.

Polska jest uznawana za atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, ale też dzięki kwalifikacjom pracowników oraz jakość i dostępność lokalnych dostawców. Inwestorom nie podoba się natomiast sposób walki z korupcją i przestępczością, a także elastyczność prawa pracy i koszty zatrudnienia. Ankietowani najbardziej negatywnie oceniają zmienność polityki gospodarczej i wysokość podatków w naszym kraju. Prawie trzy piąte firm krytycznie wypowiada się o działaniach polskiego rządu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA