fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Rozwój sztucznej inteligencji rodzi wiele nadziei ale również wiele pytań i niepokojów związanych m.in. ze zmianami, które mogą zajść na rynku pracy.

Ostatnie miesiące to czas gwałtownej ekspansji technologii opartych o sztuczną inteligencję. Stworzony przez organizację OpenAI serwis ChatGPT zdobył w dwa miesiące od uruchomienia 100 milionów zarejestrowanych użytkowników. Gdy swoją działalność w 2004 roku zaczynał Facebook, to potrzebował na dojście do tego poziomu dwóch lat.

Mimo swoich niedoskonałości ChatGPT cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a jej funkcje już niebawem znajdą bardzo szerokie zastosowanie m.in. w wyszukiwarkach internetowych.

Larry Elliott, publicysta brytyjskiego „Guardiana”, zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na rynek pracy. Zwraca uwagę na to, że każda rewolucja technologiczna w przeszłości rodziła obawy, które można podsumować pytaniem „czy maszyny/roboty zabiorą nam pracę?”. Dotychczas obawy te okazywały się nieuzasadnione, bo kolejne nowinki prowadziły do sytuacji, w której gorzej płatne i mało prestiżowe miejsca pracy były zastępowane lepszymi.

Jednak publicysta twierdzi, że „rewolucja” sztucznej inteligencji może odwrócić ten trend. Jego zdaniem dotychczasowy rozwój technologii polegał głównie na automatyzacji i przyspieszeniu realizacji pewnych powtarzalnych procesów przez maszyny. Tymczasem istotą obecnej zmiany jest przejęcie przez AI obszarów, które dotychczas były domeną ludzi (np. tworzenie tekstów literackich).

Larry Elliott zauważa, że może to doprowadzić do sytuacji, w której zagrożone będą miejsca pracy klasy średniej, które wymagały intelektualnej inwencji od wykonujących je osób.

Ważnym pytaniem pozostaje, jak i kiedy polityczni decydenci dostosują prawo do zmieniających się realiów i rozwoju technologii sztucznej inteligencji.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA