fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Rozwój sztucznej inteligencji rodzi wiele nadziei ale również wiele pytań i niepokojów związanych m.in. ze zmianami, które mogą zajść na rynku pracy.

Ostatnie miesiące to czas gwałtownej ekspansji technologii opartych o sztuczną inteligencję. Stworzony przez organizację OpenAI serwis ChatGPT zdobył w dwa miesiące od uruchomienia 100 milionów zarejestrowanych użytkowników. Gdy swoją działalność w 2004 roku zaczynał Facebook, to potrzebował na dojście do tego poziomu dwóch lat.

Mimo swoich niedoskonałości ChatGPT cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a jej funkcje już niebawem znajdą bardzo szerokie zastosowanie m.in. w wyszukiwarkach internetowych.

Larry Elliott, publicysta brytyjskiego „Guardiana”, zastanawia się, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na rynek pracy. Zwraca uwagę na to, że każda rewolucja technologiczna w przeszłości rodziła obawy, które można podsumować pytaniem „czy maszyny/roboty zabiorą nam pracę?”. Dotychczas obawy te okazywały się nieuzasadnione, bo kolejne nowinki prowadziły do sytuacji, w której gorzej płatne i mało prestiżowe miejsca pracy były zastępowane lepszymi.

Jednak publicysta twierdzi, że „rewolucja” sztucznej inteligencji może odwrócić ten trend. Jego zdaniem dotychczasowy rozwój technologii polegał głównie na automatyzacji i przyspieszeniu realizacji pewnych powtarzalnych procesów przez maszyny. Tymczasem istotą obecnej zmiany jest przejęcie przez AI obszarów, które dotychczas były domeną ludzi (np. tworzenie tekstów literackich).

Larry Elliott zauważa, że może to doprowadzić do sytuacji, w której zagrożone będą miejsca pracy klasy średniej, które wymagały intelektualnej inwencji od wykonujących je osób.

Ważnym pytaniem pozostaje, jak i kiedy polityczni decydenci dostosują prawo do zmieniających się realiów i rozwoju technologii sztucznej inteligencji.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA