fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy twoja firma korzysta z e-podpisów?

Czy twoja firma korzysta z e-podpisów?

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce korzysta z cyfrowych rozwiązań, które ułatwaiają im działalność biznesową na rynku.

Aż 54 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw podpisuje umowy elektronicznie oraz korzysta z elektronicznych podpisów – wynika z badania „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” przeprowadzonego przez Fiserv Polska. Polskie firmy korzystają też z chmur do przechowywania danych oraz różnych narzędzi do zarządzania relacjami z klientami.

Jeśli chodzi o przechowywanie danych w chmurze, to decyduje się na to 37 proc. przedsiębiorstw. Narzędzia CRM, które pomagają zarządzać relacjami z obecnymi lub potencjalnymi klientami, są w dyspozycji 14 proc. małych lub średnich firm w naszym kraju. Poza tym co trzecie przedsiębiorstwo sprzedaje produkty przez internet, a 15 proc. posiada chatbota na swojej stronie lub na profilu w social mediach.

Co niepokojące, aż 13,6 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie korzysta z rozwiązań zwiększających cyfryzację, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój całego przedsiębiorstwa

– powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska.

Prawie trzy czwarte małych lub średnich przedsiębiorstw handlowo-usługowych nie planuje cyfryzować żadnych obszarów w ciągu najbliższych miesięcy. Niemal 60 proc. przedsiębiorców deklaruje, że tego nie potrzebuje, a 27 proc. argumentuje to zbyt małym biznesem. Najbardziej zainteresowani automatyzacją są przedstawiciele działalności profesjonalnej, naukowej lub technicznej, np. prawnicy, architekci, wśród których takie plany ma 30 proc. ankietowanych.

Polscy przedsiębiorcy interesującący się cyfryzacją i związanymi z nią narzędziami najczęściej odwiedzają strony internetowe związane z nowoczesnymi technologiami (55 proc.) oraz pozyskują informacje na ten temat ze stron internetowych firm, które oferują usługi związane z automatyzacją (48 proc.). Aż 43 proc. przedsiębiorców sugeruje się w tym temacie rekomendacjami znajomych, a mniej więcej co trzeci korzysta z webinarów i szkoleń lub obserwuje konkurencję. Niestety – 12,5 proc. respondentów w ogóle nie szuka informacji na temat automatyzacji lub cyfryzacji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA