fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatNowy eurokretynizm: paszport dla... gleb

Nowy eurokretynizm: paszport dla… gleb

Karol Olszanowski, prawnik i ekonomista związany z branżą rolną, poinformował na portalu X, że Unia Europejska planuje wprowadzić paszporty... glebowe.

Kilka dni temu w artykule Auta też będą miały… paszporty! informowałem, że w ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej.

Strategia dla gleb

Czy po paszportach normalnych, covidowych, dla zwierząt, energetycznych dla budynków i samochodowych teraz Unia Europejska myśli o paszportach dla gleb? W oficjalnej strategii Unii Europejskiej „Ochrona gleb do 2030” czytamy, że „w sektorze finansowym i przemysłowym rośnie zainteresowanie udoskonalonym indeksem jakości gleby. Niektóre państwa członkowskie opracowały świadectwa zdrowia gleby, które należy dostarczyć w trakcie transakcji dotyczących gruntów, aby nabywca był odpowiednio poinformowany”.

Unijne paszporty dla gleb nie są zapowiedziane wprost, ale trzeba uczyć się czytać między linijkami w strategiach eurokracji. Skoro pochwala się kierunek działań krajów członkowskich w tym zakresie, to jest coś na rzeczy.

„Tak jak właściciele domów zapłacą za termomodernizację i ich paszportyzację, tak my zapłacimy za paszporty dla gleby. Z dyrektywy budynkowej (EPBE) wynika, że brak dostosowania budynków do kolejnych norm emisyjności będzie skutkował karami finansowymi i ograniczeniami w możliwości dysponowania własnością. Jak na dłoni widać, że to samo planują nam dla gruntów rolnych. Najpierw wejdą paszporty do ziemi, potem minimalne standardy i jeśli ich nie będziemy spełniać, to posypią się kary i braki w możliwości sprzedaży gruntu” – napisał Marcin Popławski na portalu e-sadownictwo.pl, nazywając pomysł kretynizmem.

Totalna inwigilacja

Tymczasem nowy rząd już rozpoczął kontrole urzędnicze w zakresie nikomu niepotrzebnych świadectw energetycznych w budynkach i za ich brak właścicielom grożą wysokie kary finansowe.

Po co się to wszystko robi? Eurokratom chodzi o totalną inwigilację wszystkich i wszystkiego.

Nie tylko paszporty dla budynków, dla zwierząt, ale także paszporty dla aut! UE zmierza od trzech swobód w kierunku totalnej kontroli i regulacji wszystkiego

– skomentował na portalu X wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Źródło: Portal X
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA