fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesCzy UE wprowadzi zakaz importu zbóż z Ukrainy?

Czy UE wprowadzi zakaz importu zbóż z Ukrainy?

Jak dowiedziała się Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku.

Zakaz miałby dotyczyć pięciu krajów, które zgłaszały problemy z nadmiarem ukraińskiego zboża: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Sprawa ma być omówiona na spotkaniu Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, z przedstawicielami Polski, Węgier i Słowacji, a także Bułgarii i Rumunii oraz Ukrainy.

Jak poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja Europejska jest gotowa wprowadzić zakaz importu zbóż z Ukrainy, ale przy jednoczesnym zapewnieniu tranzytu do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Polska w sobotę wprowadziła tymczasowy (do końca czerwca br.) zakaz importu ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Decyzję tę skrytykowała polska opozycja, a także eurokraci, twierdząc, że regulowanie handlu pomiędzy krajem członkowskim Unii Europejskiej a krajem trzecim leży w wyłącznej kompetencji Brukseli i jednostronne działania są niedopuszczalne.

Tymczasem europoseł Jacek Saryusz-Wolski przytoczył na Twitterze przepisy unijnego rozporządzenia 478/2015 opartego o artykuł 207(2) Traktatu o Funkcjonowaniu UE, które przewiduje w artykule 24.2 możliwość stosowania przez państwo członkowskie zakazów i ograniczeń importu uzasadnionych względami polityki publicznej. Omawiany artykuł pozwala również, by w sytuacji wyjątkowej i nagłej rządy przedsiębrały środki ostrożności, ale w tej sytuacji niezwłocznie informowały Komisję Europejską o ich wdrożeniu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA