fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy wojna osłabia atrakcyjność inwestycyjną Polski?

Czy wojna osłabia atrakcyjność inwestycyjną Polski?

Wojna w Ukrainie nie zmniejsza atrakcyjności inwestycyjnej krajów z Grupy Wyszehradzkiej.

W najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Wpływ wojny w Ukrainie na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w państwach V4” napisano, że choć tuż po agresji Rosji na Ukrainę inwestorzy byli niepewni co do dalszego lokowania biznesów w naszym regionie, to po pewnym czasie sytuacja uległa normalizacji. Inwestorzy postrzegali Polskę, Czechy, Węgry i Słowację jako kraje podwyższonego ryzyka, na które mógłby rozlać się konflikt z Ukrainy. Przez to potencjalni inwestorzy wstrzymywali inwestycje, a nawet całkiem z nich rezygnowali.

„W miarę upływu czasu działalność inwestorów zagranicznych uległa normalizacji. Inwestorzy obecni na rynkach regionu podejmują działania dostosowawcze i po okresie początkowej niepewności deklarują gotowość angażowania nowych środków. Ponadto, państwa V4 wyróżniają się niskimi kosztami pracy w powiązaniu z relatywnie wysoką wydajnością, znacznymi zasobami wykwalifikowanej kadry, dobrą infrastrukturą oraz stabilnością otoczenia biznesowego” – wskazali analitycy PIE. „Na rosnącą atrakcyjność gospodarek V4 wpływa również trend skracania łańcuchów dostaw zapoczątkowany jeszcze przed pandemią, a w przyszłości prawdopodobnie coraz wyraźniejszy trend relokacji produkcji do państw „podobnie myślących” (friendshoring). Wojna w Ukrainie wzmocniła zmianę paradygmatu w korporacjach międzynarodowych, które obecnie częściej uwzględniają w swoich kalkulacjach bezpieczeństwo, a nie tylko efektywność kosztową” – dodali eksperci Instytutu.

Siłą naszego regionu, w tym Polski, jest wysokie nasycenie BIZ ilustrowane przez ranking FDI Greenfield Performance Index, który mówi o atrakcyjności inwestycyjnej danego kraju w stosunku do wielkości jego gospodarki. Polska plasuje się tu na 7. miejscu na świecie, przyciągając 4,66 razy więcej inwestycji typu greenfield niż sugerowałaby wielkość naszej gospodarki. Węgry są 9. z wynikiem 4,06, Słowacja zajmuje 46. pozycję z rezultatem 1,54 a Czechy plasują się na 50. miejscu z indeksem 1,45. Liderem jest Kostaryka, u której odnotowano wynik rzędu 11,39 pkt.

PIE wskazuje, że kraje Europy Środkowej wyróżniają się na tle innych państw Unii Europejskiej pod względem stopy zwrotu z inwestycji zagranicznych, a Polska należy tutaj do liderów. W 2020 r. rentowność BIZ, liczona jako stosunek dochodu netto z inwestycji do wartości BIZ, na koniec roku sięgnęła w naszym kraju 9,2 proc., czyli najwięcej w całej Wspólnocie. W pandemicznym roku 2020 aż 22 na 27 państw Unii zanotowało niższy poziom rentowności niż rok wcześniej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA