fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzy zielony zwrot przyspieszy?

Czy zielony zwrot przyspieszy?

Wieloletnia polityka otwartości wobec Rosji, w zamian za dostęp do tanich surowców, uzależniła kraje unijne od rosyjskich dostaw gazu, ropy naftowej i węgla. Inwazja skonfrontowała unijnych decydentów z fundamentalnym problemem: w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom Europy, przy jednoczesnym dążeniu do realizacji celu neutralności klimatycznej wyznaczonego na 2050 r.

O tym, w jaki sposób kryzysy energetyczny i militarny wpłyną na inwestycje związane z transformacją energetyczną, rozmawiano na tegorocznym Kongresie 590 podczas panelu „Czy rosyjska agresja wykolei, czy raczej przyśpieszy realizację polityki klimatycznej UE”.

– Nie ma wątpliwości, że klimat jest cichą ofiarą rosyjskiej wojny. Trudno jest mówić o celach klimatycznych, gdy na terytorium Ukrainy giną ludzie. Rodzą się wątpliwości, czy warto oszczędzać kilka litrów benzyny, skoro tam jeżdżą czołgi, które zużywają kilkaset litrów paliwa na 100 km, gdzie spadają bomby i płoną magazyny. Przecież to wszystko ma dramatyczne konsekwencje również dla środowiska – mówiła Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie SA. Dodała, że organizacje klimatyczne obliczyły, iż od czasu rosyjskiej inwazji doszło na Ukrainie już do 300 katastrof ekologicznych. – W tle dramatu wojennego rozgrywa się też katastrofa ekologiczna. Szacuje się, że jeśli wojna potrwa rok, to zniweczy wysiłki klimatyczne UE z ostatnich 3 lat. Dlatego to dziś kwestia pierwszorzędna – podkreśliła Dorota Macieja.

– Już podczas pandemii, kiedy wydawało się, że temat neutralności klimatycznej zejdzie na dalszy plan, nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie: przyspieszyły wówczas unijne regulacje dotyczące transformacji energetycznej – przypomniała Irena Pichola, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Deloitte. Jej zdaniem podobne powiązania widać teraz, kiedy mamy do czynienia z kryzysem militarnym. – Wojna dobitnie przypomina nam wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, które wiąże się z uniezależnieniem od dostaw surowców ze Wschodu. Dlatego proces zielonej transformacji musi przyspieszyć – dodała.

Podobnie uznali wszyscy uczestnicy dyskusji, którzy zgodnie podkreślili, że długofalowo na terenie UE polityka klimatyczna nie powinna ulec zmianie. Zostanie jedynie dostosowana do aktualnych potrzeb wynikających z bezpieczeństwa. W dłuższym okresie atak Rosji na Ukrainę paradoksalnie powinien zmobilizować zarówno Polskę, jak i całą Wspólnotę do szybszego przejścia na OZE i inwestycje w technologie jądrowe, które uniezależnią nas energetycznie. Jednak nie wolno robić tego bez uwzględnienia społecznych potrzeb.

– Wojna uświadamia, że odejście od paliw kopalnych uniezależni nas od Rosji. To wspiera politykę klimatyczną UE. Uważam jednak, że pakiet „Fit for 55”, który mocno wpłynie na życie Polaków, nie został dostatecznie skonsultowany i wyjaśniony. Na dziś najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego polskim obywatelom. Dlatego niewykluczone, że proces dekarbonizacji będziemy musieli nieco przyhamować, gdyż wciąż naszym największym źródłem energii jest węgiel. Nie zmienia to faktu, że z zielonej transformacji absolutnie nie wolno nam rezygnować – podsumowała Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie SA.

Materiał powstał we współpracy z Grupą PZU

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA