fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesDebata ekspercka „Inflacja: wyzwania globalne – rozwiązania lokalne?”

Debata ekspercka „Inflacja: wyzwania globalne – rozwiązania lokalne?”

Interesującą debatę poświęconą aktualnej sytuacji gospodarczej Polski – szczególnie na tle ostatnich wydarzeń na rynkach związanych z atakiem Rosji na Ukrainę – zorganizowało (pod patronatem GPW i przy wsparciu Fundacji GPW) Centrum Gospodarki Światowej (CGŚ) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Uczestnicy skupili się na analizie zjawisk inflacyjnych. Nie ograniczono się tylko do konstatacji tego, co już zaszło – debatujący podjęli się próby zarysowania możliwych scenariuszy przyszłości.

Otwierający debatę w imieniu organizatorów ks. prof. dr hab. Marek Stokłosa, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UKSW, postawił fundamentalną dla dalszych rozważań tezę: gdyby nie wybuchła wojna na Ukrainie, tak czy inaczej światowa gospodarka (za wyjątkiem Chin) by zwolniła. Zdaniem prof. dra hab. Konrada Raczkowskiego z CGŚ UKSW na tę gospodarkę w decydujący sposób oddziałują wysokie ceny ropy naftowej, w efekcie czego inflacja w większości krajów jest najwyższa od dwudziestu lat, bo wynosi średnio powyżej 5 procent. Do wysokiego poziomu światowej inflacji przyczyniają się także rosnące ceny żywności oraz nośników energii, które „napędzają” wszystkie inne wskaźniki inflacyjne. Ze względu na sytuację światową i duże rozchwianie rynków można spodziewać się dalszego wzrostu inflacji.
Profesor Konrad Raczkowski zwrócił uwagę na gwałtowny wzrost cen żywności tuż po osłabnięciu pandemii. Nawiązując do sytuacji jednej z największych gospodarek świata – Chin, wykazał, że na poziom inflacji i budowanie PKB istotny wpływ mają także zjawiska demograficzne; wysoka liczba ludności Chin stawia przed tym państwem wyzwanie, co do takiego kształtowania polityki gospodarczej, by utrzymać dużą produktywność. Przy tym Chińczycy zmienili swoją politykę – teraz stawiają na rynek wewnętrzny i pobudzanie na nim popytu oraz na budowanie klasy średniej. Dla partnerów Chin oznacza to jednak narastające kłopoty z łańcuchami dostaw i pojawiający się deficyt towarowy, co daje dodatkowy impuls inflacyjny. Zdaniem profesora w obecnej sytuacji szczególnie istotne znaczenie będzie miała stopa opodatkowania w poszczególnych krajach – to ona będzie decydować o destynacji kapitału inwestycyjnego, czyli kierunku i wyborze krajów do ulokowania dużych inwestycji. Wielu państwom może na tym szczególnie zależeć, bo borykają się z problemami niedoboru siły roboczej i rosnących płac.

Rynki reagują na wojnę

Profesor dr hab. Krzysztof Borowski z SGH w Warszawie omówił z kolei wpływ wybuchu wojny na rynki finansowe. Co dało się szczególnie zauważyć? W pierwszych godzinach, a potem dniach, drożały gwałtownie przede wszystkim metale szlachetne oraz surowce, głównie energetyczne. Natomiast kursy kryptowalut rosły wolno lub wcale, niektóre nawet spadały, co może świadczyć o tym, że kryptowaluty nie są jednak postrzegane przez inwestorów jako „bezpieczna przystań” dla kapitału. Wyraźny był wzrost cen miedzi oraz węgla przy spadku cen certyfikatów na CO2. Drożały również zboża i oleje jadalne.

Kolejny głos z RPP o źródłach inflacji

Profesor Jerzy Żyżyński z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że niektóre media przeprowadziły bezprecedensowy atak na bank centralny, naciskając na dużą podwyżkę stóp procentowych. Ta podwyżka nastąpiła, bo stopy są oczywistym narzędziem walki z inflacją. Należy jednak rozumieć, że za wysoką i rosnącą inflacją nie stoi obecnie „przegrzanie” gospodarki kredytem, ale czynniki w całości leżące poza rynkiem kredytowym.

Zdaniem prof. Konrada Raczkowskiego rząd ma wiele narzędzi do walki z inflacją, np. powinien ciąć wydatki, ograniczając w ten sposób dług publiczny, co przełożyłoby się na spadek inflacji. To, czego w żadnym razie nie powinien zrobić, to wprowadzenie cen regulowanych (cen maksymalnych). Inni dyskutanci także uważają, że byłby to błąd – anachroniczne ceny regulowane rozregulowują gospodarkę i bywają używane tylko jako narzędzie „ostatniej szansy”.

Biorący także udział w dyskusji Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, jest zdania, że szczególnie w obecnej sytuacji bardzo potrzebna jest rezygnacja z wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. Zielony pakiet klimatyczny wygenerowałby w firmach dodatkowe koszty zużycia energii, jeszcze bardziej wzmacniając inflację. Rzecznik przedsiębiorców zwrócił także uwagę na bardzo słabe oprocentowanie depozytów, także dla firm.

Grozi nam brak żywności?

Bardzo ważną kwestię poruszyli: Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Izby Dystrybucji i Handlu oraz Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federancji Producentów Żywności. Zdaniem Renaty Juszkiewicz w obliczu rosnących oczekiwań cenowych ze strony producentów żywności oraz presji na wzrost wynagrodzeń handlowcy starają się nie podnosić cen, ale rezygnują z części marży. Dyskutanci zidentyfikowali nowe niebezpieczeństwo – to możliwe i poważne braki produktów żywnościowych, zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Takie ryzyko może się zmaterializować nawet w nieodległej perspektywie. W ocenie Andrzeja Gantnera produkcja żywności należy do najbardziej energochłonnych branż. Już teraz można dostrzec niedobór surowców oraz pogłębiające się spadki zapasów magazynowych. Jest to nowe i poważne wyzwanie da rządu, który powinien prowadzić politykę gospodarczą również w tym zakresie.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA