fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKrajDeweloperzy wobec uchodźców: należy zmienić prawo

Deweloperzy wobec uchodźców: należy zmienić prawo

Polski Związek Firm Deweloperskich sformułował kluczowe postulaty przedsiębiorców operujących na rynku nieruchomości.

Postulaty wysunięte przez Polski Związek Firm Deweloperskich dotyczą też wniosków zmiany prawa na rynku mieszkaniowym w obliczu kryzysu uchodźczego – przede wszystkim kwestii podatkowych i finansowych.

Wśród ogólnych postulatów legislacyjnych PZFD znalazły się następujące kwestie:

  • ułatwienie przekształcania gruntów usługowych i handlowych w grunty o przeznaczeniu mieszkaniowym i mix use – zmiany w specustawie mieszkaniowej,
  • uwolnienie gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz z zasobów spółek Skarbu Państwa,
  • promocja mechanizmu „Lokal za grunt”,
  • zwiększenie limitu cen w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”,
  • dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych także dla budownictwa wielorodzinnego,
  • ustalenie racjonalnego poziomu składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG),
  • wsparcie rosnącego najmu rynku instytucjonalnego,
  • wprowadzenie instytucji REIT w Polsce.

Postulowane zmiany podatkowe i finansowe

W obszarze zagadnień podatkowych i finansowych PZFD sformułowało m. in. następujące postulaty:

  • zmiany w zakresie amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych (ponowne umożliwienie amortyzacji),
  • upowszechnienia kredytów ze stałą stopę procentową – w tym z wykorzystaniem gwarancyjnej roli BGK,
  • umożliwienia opodatkowania przychodów z najmu i dzierżawy w formie skali podatkowej.

Postulaty branży deweloperskiej wspierają w znacznej mierze Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców RP.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA