fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajDeweloperzy wobec uchodźców: należy zmienić prawo

Deweloperzy wobec uchodźców: należy zmienić prawo

Polski Związek Firm Deweloperskich sformułował kluczowe postulaty przedsiębiorców operujących na rynku nieruchomości.

Postulaty wysunięte przez Polski Związek Firm Deweloperskich dotyczą też wniosków zmiany prawa na rynku mieszkaniowym w obliczu kryzysu uchodźczego – przede wszystkim kwestii podatkowych i finansowych.

Wśród ogólnych postulatów legislacyjnych PZFD znalazły się następujące kwestie:

 • ułatwienie przekształcania gruntów usługowych i handlowych w grunty o przeznaczeniu mieszkaniowym i mix use – zmiany w specustawie mieszkaniowej,
 • uwolnienie gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz z zasobów spółek Skarbu Państwa,
 • promocja mechanizmu „Lokal za grunt”,
 • zwiększenie limitu cen w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”,
 • dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych także dla budownictwa wielorodzinnego,
 • ustalenie racjonalnego poziomu składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG),
 • wsparcie rosnącego najmu rynku instytucjonalnego,
 • wprowadzenie instytucji REIT w Polsce.

Postulowane zmiany podatkowe i finansowe

W obszarze zagadnień podatkowych i finansowych PZFD sformułowało m. in. następujące postulaty:

 • zmiany w zakresie amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych (ponowne umożliwienie amortyzacji),
 • upowszechnienia kredytów ze stałą stopę procentową – w tym z wykorzystaniem gwarancyjnej roli BGK,
 • umożliwienia opodatkowania przychodów z najmu i dzierżawy w formie skali podatkowej.

Postulaty branży deweloperskiej wspierają w znacznej mierze Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców RP.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA