fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaDlaczego Unia Europejska nie nałoży sankcji na rosyjski uran?

Dlaczego Unia Europejska nie nałoży sankcji na rosyjski uran?

Europejskie kraje posiadające elektrownie atomowe są uzależnione od dostaw uranu z Rosji.

Bruksela wprowadziła już ósmy pakiet sankcji na Federację Rosyjską, będący konsekwencją ataku tego państwa na Ukrainę. Jednak podobnie jak w poprzednich, nie znalazły się w nim ograniczenia związane z możliwością zakupu uranu z tego kraju.

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia proponowały wprowadzenie zakazu importu tego surowca. Jednak propozycja ta napotkała na opór ze strony Węgier i Bułgarii.

W 2021 roku europejskie państwa sprowadziły z Rosji 2358 ton uranu o wartości 210 milionów euro. Stanowiło to prawie 20 procent z wartości importu tego surowca do UE. Kolejne 245 milionów euro zapłacono za dostawy z Kazachstanu, gdzie jego wydobycie jest kontrolowane przez rosyjską spółkę Rosatom.

W Bułgarii, Czechach, Finlandii, na Węgrzech i Słowacji znajduje się obecnie 18 elektrowni jądrowych, których konstrukcja została oparta na rosyjskich (a często jeszcze radzieckich) technologiach. Są one w mniejszym lub większym stopniu zależne od usług czy paliwa dostarczanego przez Rosatom. Ale interesy z tą firmą robią też inne kraje, m.in. Francja w zakresie dostaw części do jej elektrowni.

Na ten moment nie jest prowadzona w Unii Europejskiej żadna inicjatywa, która miałaby w najbliższej przyszłości zablokować możliwość sprowadzania uranu z Rosji.

euobserver.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA