fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaDlaczego Unia Europejska nie nałoży sankcji na rosyjski uran?

Dlaczego Unia Europejska nie nałoży sankcji na rosyjski uran?

Europejskie kraje posiadające elektrownie atomowe są uzależnione od dostaw uranu z Rosji.

Bruksela wprowadziła już ósmy pakiet sankcji na Federację Rosyjską, będący konsekwencją ataku tego państwa na Ukrainę. Jednak podobnie jak w poprzednich, nie znalazły się w nim ograniczenia związane z możliwością zakupu uranu z tego kraju.

Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia proponowały wprowadzenie zakazu importu tego surowca. Jednak propozycja ta napotkała na opór ze strony Węgier i Bułgarii.

W 2021 roku europejskie państwa sprowadziły z Rosji 2358 ton uranu o wartości 210 milionów euro. Stanowiło to prawie 20 procent z wartości importu tego surowca do UE. Kolejne 245 milionów euro zapłacono za dostawy z Kazachstanu, gdzie jego wydobycie jest kontrolowane przez rosyjską spółkę Rosatom.

W Bułgarii, Czechach, Finlandii, na Węgrzech i Słowacji znajduje się obecnie 18 elektrowni jądrowych, których konstrukcja została oparta na rosyjskich (a często jeszcze radzieckich) technologiach. Są one w mniejszym lub większym stopniu zależne od usług czy paliwa dostarczanego przez Rosatom. Ale interesy z tą firmą robią też inne kraje, m.in. Francja w zakresie dostaw części do jej elektrowni.

Na ten moment nie jest prowadzona w Unii Europejskiej żadna inicjatywa, która miałaby w najbliższej przyszłości zablokować możliwość sprowadzania uranu z Rosji.

euobserver.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA