fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaDo Europy trafi ropa z… Wenezueli!

Do Europy trafi ropa z… Wenezueli!

Europejskie firmy będą sprowadzać ropę z Wenezueli, aby uzupełnić braki w dostawach wynikające z ograniczenia importu z Rosji.

Handel surowcami z Wenezuelą jest od kilku lat obłożony przez USA sankcjami. Waszyngton wyraził jednak zgodę na odstąpienie od nich dla włoskiego koncernu Eni i hiszpańskiego Repsol. Ma to pomóc zaspokoić chociaż niewielką część europejskiego popytu na ropę, po ograniczeniu jej dostaw z Rosji. Warunkiem USA na odmrożenie handlu z południowoamerykańskim krajem jest brak możliwości dalszej jej odsprzedaży, poza Europę. Eni i Respol mają importować ropę w ramach transakcji bezgotówkowych, za umorzenie długów, które ma wobec nich wenezuelski, państwowy koncern naftowy PDVSA.

Surowiec z Wenezueli ma trafić na Stary Kontynent już w lipcu.

Amerykańskich sankcji nie respektują jednak Chiny. Do Państwa Środka trafia obecnie 70 procent ropy sprzedawanej przez władze w Caracas.

Waszyngton uzależnia dalsze odejście od ograniczeń nałożonych na Wenezuelę od postępów w rozmowach władz tego kraju z opozycją. Lobbują za tym firmy naftowe zarówno z USA (Chevron) jak i z Francji (Maurel & Prom SA) czy Indii (Oil and Natural Gas Corp Ltd). Ich współpraca z Wenezuelą została wstrzymana przez decyzje Donalda Trumpa z 2020 roku, który w ten sposób chciał wywrzeć presję na reżim prezydenta Nicolasa Maduro i zachęcić go do dialogu z politycznymi oponentami.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA