fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaDo Europy trafi ropa z… Wenezueli!

Do Europy trafi ropa z… Wenezueli!

Europejskie firmy będą sprowadzać ropę z Wenezueli, aby uzupełnić braki w dostawach wynikające z ograniczenia importu z Rosji.

Handel surowcami z Wenezuelą jest od kilku lat obłożony przez USA sankcjami. Waszyngton wyraził jednak zgodę na odstąpienie od nich dla włoskiego koncernu Eni i hiszpańskiego Repsol. Ma to pomóc zaspokoić chociaż niewielką część europejskiego popytu na ropę, po ograniczeniu jej dostaw z Rosji. Warunkiem USA na odmrożenie handlu z południowoamerykańskim krajem jest brak możliwości dalszej jej odsprzedaży, poza Europę. Eni i Respol mają importować ropę w ramach transakcji bezgotówkowych, za umorzenie długów, które ma wobec nich wenezuelski, państwowy koncern naftowy PDVSA.

Surowiec z Wenezueli ma trafić na Stary Kontynent już w lipcu.

Amerykańskich sankcji nie respektują jednak Chiny. Do Państwa Środka trafia obecnie 70 procent ropy sprzedawanej przez władze w Caracas.

Waszyngton uzależnia dalsze odejście od ograniczeń nałożonych na Wenezuelę od postępów w rozmowach władz tego kraju z opozycją. Lobbują za tym firmy naftowe zarówno z USA (Chevron) jak i z Francji (Maurel & Prom SA) czy Indii (Oil and Natural Gas Corp Ltd). Ich współpraca z Wenezuelą została wstrzymana przez decyzje Donalda Trumpa z 2020 roku, który w ten sposób chciał wywrzeć presję na reżim prezydenta Nicolasa Maduro i zachęcić go do dialogu z politycznymi oponentami.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA