fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaInnowacjeDokąd po doradztwo i pieniądze na innowacyjny startup?

Dokąd po doradztwo i pieniądze na innowacyjny startup?

Masz dobry pomysł na biznes? Nie, wcale go nie masz, tylko tak ci się wydaje. W dzisiejszych czasach, gdy prawie już wszystko wymyślono i wdrożono trudno jest zaskoczyć pomysłem, na który ktoś jeszcze wyłoży pieniądze. Nie jest to jednak niemożliwe.

Startupy jeszcze jesienią mogą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. programów akceleracyjnych (należących do rodziny programu ScaleUP), które koordynuje PARP. Dają one możliwość swoistego połączenia potencjału wynikającego z nowatorskich i kreatywnych pomysłów startujących na rynku firm z infrastrukturą oraz doświadczeniem dużych przedsiębiorstw.

MŚP i korporacja – wzajemne korzyści

Jak to konkretnie działa? Młode, innowacyjne firmy oddają się pod mentorską opiekę dużych przedsiębiorstw, od których otrzymują wsparcie w postaci doradztwa oraz określone środki na finansowanie rozwoju. Co jednak z tego mają duże firmy? Z takiej współpracy i one korzystają, bo mogą pozyskiwać względnie tanio innowacyjne rozwiązania ze „świata zewnętrznego”, rozwijają swoje know-how i ożywiają nowymi ideami i pomysłami zastaną kulturę korporacyjną.

„Współpraca startupów z dużymi przedsiębiorstwami nie należy do procesów łatwych ani intuicyjnych, gdyż każda ze stron funkcjonuje w skrajnie różnych warunkach. Jednak dostrzegamy coraz większą dojrzałość obu stron do współpracy” – mówił na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Marcin Seniuk z Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.

EIC Accelerator Pilot

EIC dawniej Instrument MŚP to pilotażowy program akceleracyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw, adresowany do MŚP ze wszystkich branż, w tym także do startupów działających for-profit, pochodzących z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont 2020. Skierowany jest do tych firm, które „wykazują wysoki potencjał do wzrostu, mają przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) znajdujące się w fazie bezpośrednio poprzedzającej skalowanie i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny”. Brzmi zatem bardzo ambitnie, ale nie warto się zrażać, warto powalczyć o pieniądze.

O wsparcie finansowe firma musi aplikować samodzielnie. Niestety, nie można składać wniosku jako konsorcjum. Jest oczywiście kilka warunków do spełnienia. Najważniejszy to posiadanie prototypu oraz osiągnięcie co najmniej 6. poziomu gotowości technologicznej (Technology Readiness Level – TRL 6 ), który wymaga „demonstracji produktu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych”. Nie ma przy tym ograniczeń tematycznych. Przedsiębiorca sam określa temat, w ramach którego składa wniosek.

Jakie wsparcie może uzyskać firma?

W ramach instrumentu są dostępne dwie ścieżki finansowania:

– W formie samego grantu – kwota dofinansowania wynosi 0,5 – 2,5 mln euro (70 procent kosztów kwalifikowanych).

– W formie grantu i kapitału mieszanego tzw. blended finance (grant + finansowanie udziałowe) – do 17,5 mln euro w przypadku finansowana mieszanego (2,5 mln euro grant + 15 mln euro finansowania kapitałowego).

Granty finansują projekty na poziomie 6-8 TRL. Projekty powyżej TRL 8 są finansowane wyłącznie z finansowania mieszanego. Wsparcie grantowe obejmuje głównie finansowanie prac nad ostatecznym dopracowaniem produktu lub usługi oraz przygotowanie do komercjalizacji i skalowania. Czas trwania projektu to okres od 12 do 24 miesięcy.

Wniosek można złożyć – tu uwaga – jeszcze tylko 7 października 2020, wyłącznie drogą online poprzez portal Funding & Tenders.

We wniosku należy podać m.in. oczekiwane rezultaty związane z realizacją projektu, a także oszacować jego wpływ na przyszłą kondycję firmy, np. na wysokość jej obrotów, zatrudnienie, sprzedaż, stopę zwrotu z inwestycji czy rentowność.

Unia rozdziela, należy aplikować

Opisane programy mają wsparcie Unii Europejskiej. Komisja Europejska preferuje w tym przypadku projekty charakteryzujące się wysokim poziomem ryzyka oraz wysokim potencjałem rozwojowym, czyli startupy wybitnie innowacyjne, często związane z nowoczesnymi technologiami lub unikalnymi pomysłami niszowymi i wymagające z reguły wspomagania ze strony środowiska naukowego – co dodatkowo podraża projekt.

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma wspierać najbardziej obiecujących europejskich innowatorów – właśnie przedsiębiorców z MŚP, ale także naukowców wspierających ich przy rozwijaniu firm. Wsparcie EIC dla innowacyjnych firm zostało podzielone na dwa etapy: Pathfinder – dla wczesnego etapu badań wstępnych nad projektem i wczesnego etapu rozwoju firm oraz Accelerator – dla etapu już bardziej dojrzałego w życiu małych czy średnich przedsiębiorstw oraz przy ich wprowadzaniu na rynek.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA