fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatDożywocie za homoidentyfikację

Dożywocie za homoidentyfikację

W Ugandzie uchwalono ustawę, która zabrania identyfikowania się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne lub transpłciowe. Kary obejmują dożywocie, a w niektórych przypadkach nawet wyrok śmierci.

Unia Europejska wyraziła „głębokie zaniepokojenie” przyjęciem przez parlament ugandyjski ustawy antyhomoseksualnej, która wprowadza surowe kary, w tym karę śmierci. Zdaniem aktywistów LGBT jedną z dróg nacisku na rządzących w Ugandzie byłoby wstrzymanie im funduszy pomocowych przez Brukselę. Ugandzie, która jest jednym z największych odbiorców pomocy międzynarodowej, już w 2014 r. znacznie obcięto budżet pomocowy po tym, jak prezydent Yoweri Museveni podpisał ustawę, która uczyniła homoseksualizm przestępstwem zagrożonym karą dożywotniego pozbawienia wolności – informuje serwis euronews.com.

W przeciwieństwie do Norwegii, Danii i Holandii, w 2014 r. Unia Europejska zdecydowała się nie ograniczać pomocy dla Ugandy ani nie nakładać sankcji na ten kraj w odpowiedzi na łamanie praw osób LGBT. Zadecydowała o alternatywie w postaci społecznej presji poprzez dialog polityczny. Brak presji materialnej był kwestionowany przez niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego, ale inni obawiali się, że obcięcie funduszy dla rządu Ugandy może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację osób LGBT w tym kraju.

W 2022 r. Uganda otrzymała od unijnych podatników ponad 40 mln euro w ramach pomocy humanitarnej dla ponad 1,4 mln uchodźców przebywających w tym kraju. Z kolei specjalny unijny program dla Ugandy na lata 2021–2024, który obejmuje fundusze na zieloną transformację i zrównoważoną gospodarkę oraz wzmocnienie demokracji i praw człowieka, opiewa na kwotę 375 mln euro.

Homoseksualizm jest obecnie zakazany w ponad 30 krajach afrykańskich. Jednak ustawa zatwierdzona przez parlament Ugandy, która obecnie czeka na podpis prezydenta Museveniego, jest pierwszą, która czyni przestępstwem samo zidentyfikowanie się jako członek społeczności LGBT.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA