fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatDożywocie za homoidentyfikację

Dożywocie za homoidentyfikację

W Ugandzie uchwalono ustawę, która zabrania identyfikowania się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne lub transpłciowe. Kary obejmują dożywocie, a w niektórych przypadkach nawet wyrok śmierci.

Unia Europejska wyraziła „głębokie zaniepokojenie” przyjęciem przez parlament ugandyjski ustawy antyhomoseksualnej, która wprowadza surowe kary, w tym karę śmierci. Zdaniem aktywistów LGBT jedną z dróg nacisku na rządzących w Ugandzie byłoby wstrzymanie im funduszy pomocowych przez Brukselę. Ugandzie, która jest jednym z największych odbiorców pomocy międzynarodowej, już w 2014 r. znacznie obcięto budżet pomocowy po tym, jak prezydent Yoweri Museveni podpisał ustawę, która uczyniła homoseksualizm przestępstwem zagrożonym karą dożywotniego pozbawienia wolności – informuje serwis euronews.com.

W przeciwieństwie do Norwegii, Danii i Holandii, w 2014 r. Unia Europejska zdecydowała się nie ograniczać pomocy dla Ugandy ani nie nakładać sankcji na ten kraj w odpowiedzi na łamanie praw osób LGBT. Zadecydowała o alternatywie w postaci społecznej presji poprzez dialog polityczny. Brak presji materialnej był kwestionowany przez niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego, ale inni obawiali się, że obcięcie funduszy dla rządu Ugandy może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację osób LGBT w tym kraju.

W 2022 r. Uganda otrzymała od unijnych podatników ponad 40 mln euro w ramach pomocy humanitarnej dla ponad 1,4 mln uchodźców przebywających w tym kraju. Z kolei specjalny unijny program dla Ugandy na lata 2021–2024, który obejmuje fundusze na zieloną transformację i zrównoważoną gospodarkę oraz wzmocnienie demokracji i praw człowieka, opiewa na kwotę 375 mln euro.

Homoseksualizm jest obecnie zakazany w ponad 30 krajach afrykańskich. Jednak ustawa zatwierdzona przez parlament Ugandy, która obecnie czeka na podpis prezydenta Museveniego, jest pierwszą, która czyni przestępstwem samo zidentyfikowanie się jako członek społeczności LGBT.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA