fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaDrewno coraz trudniej dostępne, a UE blokuje import z Białorusi

Drewno coraz trudniej dostępne, a UE blokuje import z Białorusi

Ekolodzy, dziennikarze i politycy najpierw płakali, że wycina się zbyt dużo drzew w Polsce, ogołacając polskie lasy, a teraz płaczą, że zalewa nas drewno z Białorusi.

W związku z wojną na Ukrainie Unia Europejska nałożyła sankcje m.in. na import drewna z Białorusi. Aby obejść embargo, białoruski biznes eksportuje drewno na teren Unii Europejskiej, w tym do Polski, poprzez kraje Azji Centralnej – Kazachstan i Kirgistan. Ekolodzy, dziennikarze i politycy powinni się z tego cieszyć, bo dzięki temu – zgodnie z ich wcześniejszą logiką – być może wytnie się mniej lasów w Polsce, a gospodarka będzie miała tańsze drewno. Ale nie – biją na alarm, żeby powstrzymać ten import.

Wzrost importu o milion procent

Dane statystyczne Komisji Europejskiej pokazują olbrzymi wzrost importu drewna z Kazachstanu i Kirgistanu w 2022 r. Wzrost importu drewna z Kazachstanu wyniósł o 9926,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast wzrost importu drzewa z Kirgistanu wyniósł aż… 1 104 157 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Krajowa Administracja Skarbowa robi wszystko, aby ten import wstrzymać, co byłoby  ewidentną szkodą dla polskich firm z branży drzewnej. W tym celu przeprowadza kontrole na granicy.

Rosną ceny i koszty

Tymczasem firmy z branży drzewnej alarmują, że mają coraz trudniejszy dostęp do ekologicznego i odnawialnego surowca, jakim jest przecież drewno. Lasy Państwowe zamiast sprzedawać drewno na polskim rynku, wolą je eksportować do Chin. Z powodu coraz gorszego dostępu do drewna rosną jego ceny. Polska ma najdroższe drewno w Europie. W efekcie polskie przedsiębiorstwa muszą podnosić ceny swoich produktów. Rezultatem jest to, że „po raz pierwszy w swych wieloletnich dziejach największe fabryki zatrzymują ciągi technologiczne ze względu na brak możliwości sprzedaży swoich wyrobów”. Niektórym firmom z branży grozi bankructwo.

Źródło: Money.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA