fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumDuża zmiana dla galerii handlowych - szykuje się wygaszanie umów. Branża retail...

Duża zmiana dla galerii handlowych – szykuje się wygaszanie umów. Branża retail apeluje o solidarność i pomoc

Z powodu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zakazano prowadzenia niektórych działalności gospodarczych w galeriach handlowych, w których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 m kw. Autorzy autopoprawki piszą, że w związku z tym prowadzenie dotychczasowej działalności w tych miejscach jest zabronione (punkty sprzedaży lub świadczenia usług są zamknięte) albo stało się mniej opłacalne z powodu zmniejszenia liczby klientów przebywających w galeriach handlowych (punkty sprzedaży lub świadczenia usług notują spadek przychodów).

"Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie" – napisano w autopoprawce. A następnie dodano: "Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach jak wnikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres, tj. okres zakazu i dodatkowo 6 m-cy od dnia odwołania tego zakazu. Jeśli oferta nie zostanie złożona w terminie 3 m-cy od dnia zniesienia zakazu, umowy będą uważane za niewygaszone czasowo".

Tymczasem branża retail apeluje o solidarność i pomoc. – Rozwiązaniem dla branży retail jest solidarne rozłożenie kosztów walki z koronawirusem i skutkami epidemii pomiędzy najemców, wynajmujących, banki i rząd – powiedział na konferencji w imieniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług prezes LPP Marek Piechocki. Proponowaną obecnie przez rząd pomoc oceniają oni jako niewystarczającą.

Dodał, że przedstawiciele Związku apelują o wsparcie w ochronie miejsc pracy i zwracają się do rządu o wsparcie branży oraz do banków o finansowanie.

Artur Kazienko z grupy Kazar powiedział, że ważna jest wspólna rozmowa wynajmujących i najemców oraz kwestia tego, jak będzie wyglądał rynek po pandemii. – Nasza partycypacja, jako najemców, jest nieporównywalna do sytuacji, w jakiej znaleźli się wynajmujący. Przygotowujemy kolekcję i płacimy za nią na pół roku do przodu, a także przygotowujemy kolekcje na kolejny sezon. Takich kosztów i cash flowu po stronie wynajmujących nie ma – stwierdził.

Igor Klaja, prezes firmy OCTF, właściciela 4F, powiedział, że – w jego ocenie – najlepszą opcją zmierzenia się z problemem jest solidarne podejście stron zaangażowanych w proces handlu detalicznego i usług.

– Wiele branż ucierpiało, nie tylko retail – nie widzę opcji, żeby przenieść ciężar na budżet państwa. Nasze podejście jest takie, żeby te trzy strony zaangażowane – my, galerie handlowe i banki – powinniśmy w sposób solidarny partycypować w tym koszcie – dodał.

Paweł Kapłon ze spółki KAN, właściciela marki Tatuum, ocenił, że potrzebne jest wsparcie na poziomie czynszów, systemowe uregulowanie, w którym jako partnerzy pojawią się wynajmujący i banki. Jego zdaniem, uwzględniona i zaadresowana musi zostać także kwestia partycypacji rządu w kosztach zatrudnienia oraz kwestia zapewnienia płynności. – Jeśli te elementy się pojawią, to przy ogromnej pracy mamy szansę przejść przez kryzys. Bez tego firmy będą upadały – zaznaczył.

Źródło: businessinsider.com.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA