fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumDuże ulgi, a nawet zerowy ZUS oraz tanie kredyty - pakiet antykryzysowy...

Duże ulgi, a nawet zerowy ZUS oraz tanie kredyty – pakiet antykryzysowy na czas walki z koronawirusem

Polski biznes reagując na wyzwania, jakie koronawirus przynosi dziś, powinien już zastanawiać się nad tym, jak wykorzystać nieoczekiwaną szansę za kilka miesięcy. To, że będą istotne zmiany w globalnych łańcuchach wartości, jest pewne – ocenia minister rozwoju w rozmowie z Business Insider Polska.

To jest sytuacja nadzwyczajna, w związku z tym decyzja o czasowym zamknięciu szkół również. Ufam ekspertom i prezentowanym przez nich argumentom. Wynika z nich, że zastosowanie takich instrumentów bezpieczeństwa wcześniej, niż w niektórych krajach Europy sprawia, że skala rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce jest i będzie niższa. Jest to ogromne wyzwanie dla pracowników i przedsiębiorców, ale ze względu na nasze bezpieczeństwo oraz gospodarkę w dłuższej perspektywie warto tę cenę ponieść – mówi Emilewicz

Skutki koronawirusa? – Nie ruchy alterglobalistyczne, ale właśnie koronawirus może sprawić, że globalizujący się od lat świat zaciągnie hamulec ręczny i wrócimy do bardziej tradycyjnego modelu ekonomii – bliżej domu, bliżej stołu, bliżej ogrodu, bliżej siebie. To gwarantuje dziś ludziom wyższy poziom bezpieczeństwa.- twierdzi Emilewicz.

Minister, zapytana o pakiet antykryzyowy, odpowiada: – W pierwszej kolejności z pakietu pomocowego, który we wtorek prezentowałam na posiedzeniu rządu, a który powinien zostać zatwierdzony w przyszłym tygodniu, skorzystają takie branże jak turystyka, hotelarstwo, transport, spedycja, logistyka, organizacja imprez czy rozrywka. Niemniej, także ze względu na przepisy UE, program dostępny jest dla wszystkich firm. Przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenie składek na ZUS. Będzie mogła skorzystać z niego każda firma w kłopotach, bez żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. W uzasadnionych przypadkach będzie to nawet zerowa stawka ZUS. Każdy przypadek będzie ustalany indywidualnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To są oczywiście skrajne przypadki. Ale podkreślam, nie będzie żadnych sztywnych wytycznych w tym zakresie przesądzających o skali umorzenia składek na ZUS. Decyzje będą podejmowane indywidualnie po analizie przypadku i sytuacji konkretnej firmy.

Źródło: Business Insider Polska

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA