Polski biznes reagując na wyzwania, jakie koronawirus przynosi dziś, powinien już zastanawiać się nad tym, jak wykorzystać nieoczekiwaną szansę za kilka miesięcy. To, że będą istotne zmiany w globalnych łańcuchach wartości, jest pewne – ocenia minister rozwoju w rozmowie z Business Insider Polska.

To jest sytuacja nadzwyczajna, w związku z tym decyzja o czasowym zamknięciu szkół również. Ufam ekspertom i prezentowanym przez nich argumentom. Wynika z nich, że zastosowanie takich instrumentów bezpieczeństwa wcześniej, niż w niektórych krajach Europy sprawia, że skala rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce jest i będzie niższa. Jest to ogromne wyzwanie dla pracowników i przedsiębiorców, ale ze względu na nasze bezpieczeństwo oraz gospodarkę w dłuższej perspektywie warto tę cenę ponieść – mówi Emilewicz

Skutki koronawirusa? – Nie ruchy alterglobalistyczne, ale właśnie koronawirus może sprawić, że globalizujący się od lat świat zaciągnie hamulec ręczny i wrócimy do bardziej tradycyjnego modelu ekonomii – bliżej domu, bliżej stołu, bliżej ogrodu, bliżej siebie. To gwarantuje dziś ludziom wyższy poziom bezpieczeństwa.- twierdzi Emilewicz.

Minister, zapytana o pakiet antykryzyowy, odpowiada: – W pierwszej kolejności z pakietu pomocowego, który we wtorek prezentowałam na posiedzeniu rządu, a który powinien zostać zatwierdzony w przyszłym tygodniu, skorzystają takie branże jak turystyka, hotelarstwo, transport, spedycja, logistyka, organizacja imprez czy rozrywka. Niemniej, także ze względu na przepisy UE, program dostępny jest dla wszystkich firm. Przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenie składek na ZUS. Będzie mogła skorzystać z niego każda firma w kłopotach, bez żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. W uzasadnionych przypadkach będzie to nawet zerowa stawka ZUS. Każdy przypadek będzie ustalany indywidualnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To są oczywiście skrajne przypadki. Ale podkreślam, nie będzie żadnych sztywnych wytycznych w tym zakresie przesądzających o skali umorzenia składek na ZUS. Decyzje będą podejmowane indywidualnie po analizie przypadku i sytuacji konkretnej firmy.

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułPotężne inwestycje drogowe planowane pod CPK. Podpisano porozumienie
Następny artykułFirmy powinny oszczędzać wodę