fbpx
środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatDymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Dymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Fabrice Leggeri, dyrektor unijnej agencji granicznej Frontex, zrezygnował ze stanowiska po przeprowadzeniu dochodzenia przez unijną agencję ds. zwalczania nadużyć finansowych.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) bada oskarżenia przeciwko Frontexowi od ponad roku i obecnie przygotowuje ostateczne wnioski. Śledczy przedstawili już pierwszą część raportu, z którego wynika, że agencja naruszyła wewnętrzne zasady mające na celu ochronę praw człowieka i że kierownictwo wyższego szczebla wiedziało o naruszeniach.

Leggeriemu zarzucono „nieprzestrzeganie procedur, brak lojalności wobec Unii Europejskiej oraz złe zarządzanie personalne”. Frontex był oskarżany o chaotyczny proces rekrutacji, w którym stanowiska pracy zostały nagle anulowane, a oferty pracy zostały nagle wycofane. Pracownicy mieli być także nękani i niewłaściwie traktowani w siedzibie agencji. Z drugiej strony Leggeri mianował do swojego gabinetu 63 osoby, ponaddwukrotnie więcej niż pracuje w gabinecie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ponadto ze strony organizacji pozarządowych pojawiały się oskarżenia pod adresem Francuza dotyczące praktyk nielegalnego wydalania imigrantów. Co ważniejsze, we Frontexie miało dojść do niewłaściwego wykorzystania funduszy unijnych.

OLAF wezwał do podjęcia działań dyscyplinarnych przeciwko Leggeriemu i dwóm innym urzędnikom Frontexu. Kierujący agencją od 2015 r. Francuz został oskarżony o ukrywanie naruszeń praw człowieka.

W 2015 r. Frontex z mało znaczącej agencji unijnej został przekształcony w centralny punkt unijnej polityki kontroli granic. Przywódcy UE zdecydowali o zwiększeniu uprawnień, personelu i pieniędzy agencji mającej swoją siedzibę w Warszawie. Do 2027 r. Frontex ma mieć 10 tys. strażników granicznych i przybrzeżnych, a jego budżet od czasu utworzenia w 2006 r. wzrósł już ponad 19-krotnie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA