fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatDymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Dymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Fabrice Leggeri, dyrektor unijnej agencji granicznej Frontex, zrezygnował ze stanowiska po przeprowadzeniu dochodzenia przez unijną agencję ds. zwalczania nadużyć finansowych.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) bada oskarżenia przeciwko Frontexowi od ponad roku i obecnie przygotowuje ostateczne wnioski. Śledczy przedstawili już pierwszą część raportu, z którego wynika, że agencja naruszyła wewnętrzne zasady mające na celu ochronę praw człowieka i że kierownictwo wyższego szczebla wiedziało o naruszeniach.

Leggeriemu zarzucono „nieprzestrzeganie procedur, brak lojalności wobec Unii Europejskiej oraz złe zarządzanie personalne”. Frontex był oskarżany o chaotyczny proces rekrutacji, w którym stanowiska pracy zostały nagle anulowane, a oferty pracy zostały nagle wycofane. Pracownicy mieli być także nękani i niewłaściwie traktowani w siedzibie agencji. Z drugiej strony Leggeri mianował do swojego gabinetu 63 osoby, ponaddwukrotnie więcej niż pracuje w gabinecie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ponadto ze strony organizacji pozarządowych pojawiały się oskarżenia pod adresem Francuza dotyczące praktyk nielegalnego wydalania imigrantów. Co ważniejsze, we Frontexie miało dojść do niewłaściwego wykorzystania funduszy unijnych.

OLAF wezwał do podjęcia działań dyscyplinarnych przeciwko Leggeriemu i dwóm innym urzędnikom Frontexu. Kierujący agencją od 2015 r. Francuz został oskarżony o ukrywanie naruszeń praw człowieka.

W 2015 r. Frontex z mało znaczącej agencji unijnej został przekształcony w centralny punkt unijnej polityki kontroli granic. Przywódcy UE zdecydowali o zwiększeniu uprawnień, personelu i pieniędzy agencji mającej swoją siedzibę w Warszawie. Do 2027 r. Frontex ma mieć 10 tys. strażników granicznych i przybrzeżnych, a jego budżet od czasu utworzenia w 2006 r. wzrósł już ponad 19-krotnie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA