fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatDymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Dymisja wysokiego eurourzędnika. Przyczyną m.in. naruszenie ochrony praw człowieka

Fabrice Leggeri, dyrektor unijnej agencji granicznej Frontex, zrezygnował ze stanowiska po przeprowadzeniu dochodzenia przez unijną agencję ds. zwalczania nadużyć finansowych.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) bada oskarżenia przeciwko Frontexowi od ponad roku i obecnie przygotowuje ostateczne wnioski. Śledczy przedstawili już pierwszą część raportu, z którego wynika, że agencja naruszyła wewnętrzne zasady mające na celu ochronę praw człowieka i że kierownictwo wyższego szczebla wiedziało o naruszeniach.

Leggeriemu zarzucono „nieprzestrzeganie procedur, brak lojalności wobec Unii Europejskiej oraz złe zarządzanie personalne”. Frontex był oskarżany o chaotyczny proces rekrutacji, w którym stanowiska pracy zostały nagle anulowane, a oferty pracy zostały nagle wycofane. Pracownicy mieli być także nękani i niewłaściwie traktowani w siedzibie agencji. Z drugiej strony Leggeri mianował do swojego gabinetu 63 osoby, ponaddwukrotnie więcej niż pracuje w gabinecie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ponadto ze strony organizacji pozarządowych pojawiały się oskarżenia pod adresem Francuza dotyczące praktyk nielegalnego wydalania imigrantów. Co ważniejsze, we Frontexie miało dojść do niewłaściwego wykorzystania funduszy unijnych.

OLAF wezwał do podjęcia działań dyscyplinarnych przeciwko Leggeriemu i dwóm innym urzędnikom Frontexu. Kierujący agencją od 2015 r. Francuz został oskarżony o ukrywanie naruszeń praw człowieka.

W 2015 r. Frontex z mało znaczącej agencji unijnej został przekształcony w centralny punkt unijnej polityki kontroli granic. Przywódcy UE zdecydowali o zwiększeniu uprawnień, personelu i pieniędzy agencji mającej swoją siedzibę w Warszawie. Do 2027 r. Frontex ma mieć 10 tys. strażników granicznych i przybrzeżnych, a jego budżet od czasu utworzenia w 2006 r. wzrósł już ponad 19-krotnie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA