W 2021 r. mocno wzrosła wartość polskiego rynku usług pocztowych – wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Pexels.com

Według UKE rozwój polskiego rynku pocztowego to zasługa liberalizacji, która nastąpiła w 2013 r. W 2021 r. wartość tego rynku w Polsce osiągnęła niemal 12,9 mld zł, podczas gdy w 2020 r. było to 11,6 mld zł. Razem ze wzrostem wartości w górę poszedł też wolumen przesyłek – z 1,88 mln w 2020 r. do 1,94 mln w roku ubiegłym. Wzrosty to głównie efekt postępującej ekspansji sektora kurierskiego. Tylko wolumen przesyłek kurierskich wzrósł w ciągu roku o 141 mln sztuk. Oznacza to, że w 2021 r. do rąk Polaków każdego dnia trafiało ponad 2 mln paczek od kurierów.

„Analitycy branży twierdzą, że tendencje wzrostowe, choć w skromniejszej dynamice niż w pandemii, utrzymają się także po jej zakończeniu, a polski rynek e-commerce przez najbliższe lata nadal będzie rósł w tempie dwucyfrowym. I jeżeli potwierdzą się prognozy wartości polskiego rynku e-commerce, to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do wartości rzędu 0,9-1 mld przesyłek” – napisano na stronie UKE.

UKE nie ukrywa, że polski rynek usług pocztowych to istotna część polskiej gospodarki, ale też same usługi pocztowe stanowią ważną społecznie rolę i spełniły swoje zadanie głównie w trakcie pandemii koronawirusa. Sektor pocztowy pełni również ważną rolę na polskim rynku pracy, zapewniając zatrudnienie wielu osobom.

Poprzedni artykułKartą czy gotówką? Jak płacą Polacy
Następny artykułDetaliści boją się systemu kaucyjnego. Dlaczego?