fbpx
środa, 18 września, 2024
Strona głównaFelietonEmbargo szansą dla polskiego węgla

Embargo szansą dla polskiego węgla

Embargo na import węgla z Rosji oznacza przede wszystkim wzrost kosztów ogrzewania zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla gospodarstw domowych. Trzeba sobie to powiedzieć wprost. Ale ważniejsze jest, dlaczego w ogóle bogata w węgiel Polska importuje ten surowiec?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który – jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki – jest „najbardziej radykalnym planem odejścia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla w Europie”. Już w kwietniu lub maju tego roku Polska ma całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego węgla.

Dlaczego w ogóle bogata w węgiel Polska importuje ten surowiec? Główne przyczyny są dwie. Po pierwsze, unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymusza zamykanie kopalni węgla, a energetyka, ciepłownictwo i gospodarstwa domowe nadal go potrzebują. Import po części zastępuje węgiel krajowy. Po drugie, w wyniku braku prywatyzacji i reform państwowego górnictwa ten sektor gospodarki niewiele zmienił się od czasów sprzed tzw. transformacji ustrojowej. Pozostaje swego rodzaju nieefektywnym, nadmiernie uzwiązkowionym i źle zarządzanym skansenem. W rezultacie przed wojną na Ukrainie opłacało się importować węgiel, w tym rosyjski, ponieważ był on po prostu tańszy.

Jeszcze w 1990 r. polskie kopalnie wydobyły 148 mln ton węgla kamiennego oraz 67,6 mln ton węgla brunatnego. Ten drugi nie jest przedmiotem handlu zagranicznego, więc nie ma potrzeby omawiać sytuacji z nim związanej, choć można zaznaczyć, że przez 2,5 dekady jego wydobycie kształtowało się na poziomie ok. 60 mln ton rocznie i zaczęło spadać dopiero w ostatnich latach. Jeśli natomiast chodzi o węgiel kamienny, to jego wydobycie zmniejsza się systematycznie wraz z zamykaniem kolejnych kopalni. W 2021 r. polskie zakłady górnicze wydobyły 55 mln ton węgla kamiennego. To zaledwie 37 proc. tego, co w roku 1990. Warto podkreślić, że do tej pory zlikwidowano około 2/3 polskiego górnictwa.

– Cały projekt ochrony klimatu i Zielonego Ładu forsowany przez Niemcy i elity europejskie na kilometr śmierdzi ruską intrygą i to od 30 lat. Zielona ideologia suflowana z Moskwy plus ogromna korupcja zachodnich elit politycznych przez sowiecki jurgielt doprowadziła do tego, że kraj, który posiada zasoby węgla na 200–300 lat (58 mld ton zasobów bilansowych, w tym 22 mld ton w złożach zagospodarowanych) nie jest w stanie zaspokoić rocznego zapotrzebowania na poziomie 75 mln ton! To jest skala degrengolady polskiego przemysłu węglowego – ocenia Tomasz Skóra, wieloletni prywatny przedsiębiorca z branży górniczej.

Przez długi czas import węgla przez Polskę był minimalny (np. 1,5 mln ton w 2000 r.). Potem jednak z wymienionych wyżej powodów została do tego zmuszona. W latach 2000–2018 przywóz tego surowca zza granicy zwiększył się o 1200 proc. Później nieco spadł. Najważniejszym kierunkiem importowym stała się Rosja. O ile jednak energetyka w niewielkim stopniu zależna jest od rosyjskiego węgla, o tyle inaczej sprawa ma się z ciepłowniami i gospodarstwami domowymi. Zakaz importu rosyjskiego węgla spowoduje podniesienie cen energii elektrycznej i ciepła, ale uderzy też w środowisko, ponieważ w porównaniu z polskim surowcem rosyjski cechuje się niższą zawartością siarki (chyba że zostanie zastąpiony przywozem z innych kierunków).

Rekordowy import rosyjskiego węgla Polska zanotowała w 2018 r. – ponad 13 mln ton. W kolejnych latach wartość ta spadała – do prawie 8,3 mln ton w zeszłym roku. W 2021 r. do Polski zaimportowano ogółem 12,55 mln ton węgla kamiennego. Oznacza to, że import to 23 proc. w relacji do poziomu wydobycia, a przywóz z Rosji stanowił w 2021 r. 66 proc. całego importu tego surowca. Przywozem węgla do Polski zajmują się nie koncerny energetyczne, które korzystają głównie z surowca polskiego, ale firmy prywatne na potrzeby prywatnych podmiotów. Zakaz importu uderzy w te podmioty. Co więcej, nadgorliwość polskiego rządu w tym wypadku nie jest dobra także dlatego, że Polska pozbyła się na rzecz Unii Europejskiej kompetencji w handlu międzynarodowym i Warszawa, wprowadzając embargo, narusza unijne prawo, narażając się na kolejne konsekwencje prawne ze strony Brukseli.

Rezygnując z rosyjskiego węgla, powstanie luka na poziomie około 8 mln ton węgla rocznie. Jaki będzie tego skutek? Przed wybuchem wojny na Ukrainie tona węgla na rynkach światowych kosztowała około 150 dolarów. Po wybuchu wojny sięgnęła rekordowej kwoty 450 dolarów. Potem spadła do dzisiejszych około 270 dolarów. To i tak cena niemal dwa razy wyższa niż ta sprzed wojny.

– Czeka nas ogromny wzrost kosztów ogrzewania. W ubiegłym sezonie ciepłowniczym ceny dla ciepłowni węgla z importu wynosiły około 100 dolarów. Na dzisiaj już wynoszą około 200 dolarów na granicy z Białorusią. A co będzie po ogłoszeniu embarga? – zastanawia się Skóra. Aktualnie cena polskiego węgla jest niższa niż cena światowa, ale z oczywistych względów spółki węglowe będą dążyły do jej podwyższania.

Rezultat realizacji polityki unijnej i niemocy w reformowaniu polskiego górnictwa to nie tylko braki węgla i wysokie ceny energii elektrycznej oraz ciepła. To przede wszystkim utrata bezpieczeństwa energetycznego, które przez dekady zapewniał Polsce właśnie węgiel. W imię wybujałych fantazji eurokratów o OZE jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od importu energii i surowców. Co więcej, wzrost cen energii elektrycznej i ciepła oznacza coraz wyższe koszty dla całej gospodarki, która przez to staje się coraz mniej konkurencyjna.

Tymczasem Polska ma olbrzymie zasoby zarówno węgla kamiennego, jak i węgla brunatnego, z których mogłaby korzystać nie do 2049 r., jak planuje rząd PiS, ale przez co najmniej 200 lat! To do prywatnego właściciela, a nie polityka, powinna należeć decyzja, czy zamknąć kopalnię. W tym kontekście słuszny jest postulat polityków Konfederacji, którzy uważają, że polski rząd powinien odejść od unijnej polityki klimatycznej, Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55 oraz zwiększyć wydobycie polskiego węgla. Niektóre spółki węglowe już zapowiedziały wstrzymanie planowanego zmniejszenia eksploatacji górniczej. Oczywiście by było możliwe zwiększenie pozyskiwania surowca, potrzebne są inwestycje w złoża, a tych nie da się zrobić z dnia na dzień i też są kosztowne. Równocześnie należałoby całe górnictwo sprywatyzować, maksymalnie zderegulować i odfiskalizować, aby w ten sposób znacznie obniżyć koszt wydobycia węgla.

Stalibyśmy się na powrót bezpieczni energetycznie, a na dodatek byłoby to korzystne dla gospodarki, która miałaby dostęp do taniej energii elektrycznej i ciepła, a przez to stałaby się bardziej konkurencyjna. Realizowanie europolityki zapędziło nas w kozi róg. Na życzenie Unii Europejskiej polski rząd niszczy wielkie bogactwo po to, by utracić bezpieczeństwo oraz niezależność energetyczną i by Polacy żyli w nędzy. No ale na konkurencyjności polskiej gospodarki eurokratom szczególnie nie zależy i wszelkie ewentualne decyzje w tym kierunku będą torpedować z całą siłą. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim własny interes – jak to robią Niemcy czy Francja – a nie unijny czy ukraiński bez myślenia o kosztach.

Tomasz Cukiernik

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA