fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumEnea włącza się w budowę elektrowni atomowych w Polsce

Enea włącza się w budowę elektrowni atomowych w Polsce

Enea, jako jedna z najbardziej znaczących dla polskiej energetyki spółek, konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, której istotnym elementem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Na tegorocznym Kongresie 590 Grupa Enea ogłosiła podpisanie listu intencyjnego z amerykańską firmą Last Energy o współpracy przy realizacji w Polsce małych modułowych elektrowni jądrowych. To kolejny przykład tego, że nasze największe spółki będące liderami rynku odgrywają wiodącą rolę w budowaniu suwerenności energetycznej kraju.

Dziś już nie ulega wątpliwości, że transformacja energetyczna kraju, w tym zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii, zależą od przemyślanie prowadzonych inwestycji w obszarze szeroko pojętego OZE – przy jednoczesnym stopniowym odchodzeniu od tradycyjnych surowców używanych w energetyce.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, podczas panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski” na tegorocznym Kongresie 590 przyznał wprost, że to właśnie energetyka jądrowa wraz z OZE mają być istotnym składnikiem miksu energetycznego kraju. – Małe reaktory jądrowe są przyszłością i dobrą alternatywą dla tak zwanej dużej energetyki jądrowej – mówił.

Wicepremier podkreślił, że Enea to kolejna firma, obok KGHM Polska Miedź i PKN ORLEN, która odważnie stawia na technologię jądrową. – Należy tylko mieć nadzieję, że w przyszłości pójdą tą drogą kolejne polskie firmy – zaznaczył.

Współpraca przy tworzeniu małej energetyki jądrowej to niewątpliwie kolejny ważny krok w uzyskaniu przez Polskę niezależności energetycznej. Jest to istotne nie tylko w aspekcie agresji Rosji na Ukrainę, ale także w czasach wolnych od niepokojów.

– Podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych jest też odpowiedzią na wykorzystanie energii jako broni przez Rosję i oczywiście początkiem drogi do osiągnięcia przez Polskę całkowitej niezależności energetycznej – zaznaczył z kolei Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Taka aktywność firmy Enea dowodzi starań polskich przedsiębiorców działających w domenie publicznej oraz rządu o zapewnienie jak największej ilości czystej energii dla kraju, a zarazem maksymalnego bezpieczeństwa energetycznego. Niewątpliwie istotny wkład w to będzie miała mała lokalna energetyka jądrowa oparta o modułowe reaktory w technologii opracowanej przez Last Energy, która ma szanse na wdrożenie w Polsce dzięki współpracy z jedną z kluczowych polskich spółek energetycznych – Eneą.

Paweł Majewski, prezes Enea S.A., podkreślił podczas dyskusji na temat roli spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski, że transformacja energetyczna powinna odbywać się w sposób stopniowy i racjonalny, uwzględniając przy tym potrzeby i oczekiwania społeczeństwa polskiego. Jego zdaniem, budowa sieci małych reaktorów jądrowych nie stoi w sprzeczności ani z rozwijaniem OZE, ani z tzw. dużą energetyką jądrową.

– Strategia Grupy Enea zakłada osiągnięcie przez koncern neutralności klimatycznej do 2050 r. Małe modułowe reaktory atomowe w technologii opracowanej przez Last Energy to kolejny krok na drodze stworzenia zeroemisyjnej i nowoczesnej energetyki Stworzone przy współpracy ze stroną amerykańską reaktory zapewnią energię przemysłowi, przyczyniając się do wytwarzania energii lokalnie i w sposób zrównoważony – mówił prezes Majewski.

W Polsce nadal około 70 proc. energii wytwarzanej jest z węgla. Gaz jest postrzegany jako paliwo przejściowe, a przejście na OZE wymaga nie tylko czasu, ale także zrozumienia , że źródła energii w postaci słońca, czy wiatru z natury nie są stabilne, bo uzależnione choćby od zmiennych warunków pogody – są więc niesterowalne przez człowieka. – Dlatego energetyka musi dysponować niskoemisyjnymi źródłami sterowalnymi, a takimi są małe modułowe reaktory jądrowe, czyli tzw. SMR-y – zaznaczył prezes Enei.

Zbudowanie pierwszych tego rodzaju reaktorów w naszym raju będzie nie tylko istotnym krokiem wyrażającym postęp w polskiej energetyce. Będzie ono korzystne dla lokalnych społeczności, które w ten sposób mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw stosunkowo taniej, stabilnej i czystej energii.

– Tego typu projekty to istotny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Powstające małe modułowe elektrownie atomowe będą miały 20 MW mocy elektrycznej oraz 60 MW mocy cieplnej – zapowiedział prezes Majewski.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że SMR-y będą sprzyjały rozwojowi lokalnych społeczności także w tym sensie, że ich powstanie będzie korzystne dla polskiego przemysłu. Spółki kontrolowane przez skarb państwa świadomie wpisują się w zachodzące w polskiej gospodarce zmiany. W opinii wyrażonej przez wicepremiera Jacka Sasina, a podzielanej przez środowisko przemysłu energetycznego, współpraca firm i spółek, także międzynarodowa, walnie przyczynia się do udanego prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych i budowy sieci bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Krajowe czempiony energetyczne pozwalają przechodzić trudne czasy i kryzysowe napięcia z jak najmniejszymi stratami, nie tylko dla przemysłu i gospodarki, ale także dla wszystkich Polaków. Wicepremier i minister aktywów państwowych podkreślił w tym kontekście ogromną rolę wrażliwości społecznej i odpowiedzialności w prowadzeniu biznesu, której powinny przyświecać nie tylko cele w postaci maksymalizacji zysku, ale także prowadzenia takich działań, które są i będą akceptowalne dla Polaków i które będą sprzyjały budowaniu suwerenności energetycznej kraju.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Enea

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA