fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropa przechodzi na rubla

Europa przechodzi na rubla

Już cztery europejskie firmy importujące gaz z Rosji miały zapłacić za ten surowiec w rublach.

Informacje w tej sprawie podaje agencja Bloomberg, jednocześnie nie wskazując nazw przedsiębiorstw.

Dodatkowo dziesięć kolejnych firm już założyło konta w Gazprombanku, co ma im umożliwić regulacje podobnych płatności w przyszłości.

Od 1 kwietnia od dostaw rosyjskiego gazu zostały odcięte Litwa, Łotwa i Estonia. W ostatnich dniach dołączyły do tego grona Polska i Bułgaria, które odmówiły płacenia rublami.

Węgry oznajmiły, że są gotowe do spełnienia żądań Moskwy i płacenia za gaz w rosyjskiej walucie. Szef dyplomacji Peter Szijjarto uzasadniał ten krok faktem iż 85 procent dostaw tego surowca i 65 procent ropy do jego kraju pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Wcześniej podobną gotowość wyraził też rząd Słowacji. Nie jest wykluczone iż na podobny krok zdecydują się Niemcy, Austria i Włochy.

Komisja Europejska podkreśla, że płacenie za gaz w rublach jest naruszeniem sankcji nałożonych na Rosję.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA