fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeFirma Muska wszczepiła człowiekowi chip do mózgu

Firma Muska wszczepiła człowiekowi chip do mózgu

Elon Musk twierdzi, że jego firma Neuralink po raz pierwszy pomyślnie wszczepiła człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy. Na portalu X poinformował, że po zabiegu wykryto „obiecującą” aktywność mózgu, a pacjent szybko wraca do zdrowia.

Celem firmy Muska jest podłączenie ludzkiego mózgu do komputera, co ma pomóc w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznymi. Miliarder ogłosił sukces, eksperci sugerują jednak, że należy zachować ostrożność, ponieważ zabieg ten będzie można ocenić jedynie w perspektywie długoterminowej. Nie przeprowadzono dotąd niezależnej weryfikacji informacji Muska, a Neuralink nie przekazał żadnych informacji na temat dokonanej procedury.

Musk poinformował, że pierwszy implant jego firmy będzie nosił nazwę Telepatia. Jak zapowiedział, umożliwi on „kontrolę telefonu lub komputera, a za ich pośrednictwem niemal każdego urządzenia, poprzez myśli”. „Początkowymi użytkownikami będą ci, którzy utracili władzę w kończynach” – mówi Musk.

Inni już to robią

Chociaż zaangażowanie Muska podnosi rangę działalności Neuralink, niektórzy z jego rywali mają w tym obszarze badań historię sięgającą dwudziestu lat. Firma Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah już w 2004 roku wszczepiła swój pierwszy z wielu interfejsów mózg-komputer.

Firma Precision Neuroscience, utworzona przez współzałożyciela Neuralink, również ma na celu pomoc osobom z paraliżem. Jej implant przypomina bardzo cienki kawałek taśmy umieszczany na powierzchni mózgu i można go wszczepić przez „mikroszczelinę czaszkową”, co ma być znacznie prostszą procedurą.

Do innych firm, które poczyniły podobne postępy w tej dziedzinie należy École Polytechnique Fédérale w Lozannie (EPFL) w Szwajcarii, która z powodzeniem umożliwiła sparaliżowanemu mężczyźnie „chodzenie dzięki myślom” (walk just by thinking). Osiągnięto to poprzez umieszczenie w jego mózgu i kręgosłupie elektronicznych implantów, które bezprzewodowo przekazują sygnały do jego nóg i stóp.

W dwóch odrębnych niedawnych badaniach naukowych przeprowadzonych w USA wykorzystano podobne implanty do monitorowania aktywności mózgu osoby z zaburzeniami mowy, co następnie można było odkodować, aby ułatwić jej komunikację.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA