fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaInnowacjeFirma Muska wszczepiła człowiekowi chip do mózgu

Firma Muska wszczepiła człowiekowi chip do mózgu

Elon Musk twierdzi, że jego firma Neuralink po raz pierwszy pomyślnie wszczepiła człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy. Na portalu X poinformował, że po zabiegu wykryto „obiecującą” aktywność mózgu, a pacjent szybko wraca do zdrowia.

Celem firmy Muska jest podłączenie ludzkiego mózgu do komputera, co ma pomóc w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznymi. Miliarder ogłosił sukces, eksperci sugerują jednak, że należy zachować ostrożność, ponieważ zabieg ten będzie można ocenić jedynie w perspektywie długoterminowej. Nie przeprowadzono dotąd niezależnej weryfikacji informacji Muska, a Neuralink nie przekazał żadnych informacji na temat dokonanej procedury.

Musk poinformował, że pierwszy implant jego firmy będzie nosił nazwę Telepatia. Jak zapowiedział, umożliwi on „kontrolę telefonu lub komputera, a za ich pośrednictwem niemal każdego urządzenia, poprzez myśli”. „Początkowymi użytkownikami będą ci, którzy utracili władzę w kończynach” – mówi Musk.

Inni już to robią

Chociaż zaangażowanie Muska podnosi rangę działalności Neuralink, niektórzy z jego rywali mają w tym obszarze badań historię sięgającą dwudziestu lat. Firma Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah już w 2004 roku wszczepiła swój pierwszy z wielu interfejsów mózg-komputer.

Firma Precision Neuroscience, utworzona przez współzałożyciela Neuralink, również ma na celu pomoc osobom z paraliżem. Jej implant przypomina bardzo cienki kawałek taśmy umieszczany na powierzchni mózgu i można go wszczepić przez „mikroszczelinę czaszkową”, co ma być znacznie prostszą procedurą.

Do innych firm, które poczyniły podobne postępy w tej dziedzinie należy École Polytechnique Fédérale w Lozannie (EPFL) w Szwajcarii, która z powodzeniem umożliwiła sparaliżowanemu mężczyźnie „chodzenie dzięki myślom” (walk just by thinking). Osiągnięto to poprzez umieszczenie w jego mózgu i kręgosłupie elektronicznych implantów, które bezprzewodowo przekazują sygnały do jego nóg i stóp.

W dwóch odrębnych niedawnych badaniach naukowych przeprowadzonych w USA wykorzystano podobne implanty do monitorowania aktywności mózgu osoby z zaburzeniami mowy, co następnie można było odkodować, aby ułatwić jej komunikację.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA