fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaPodatkiFiskus wcześniej zajrzy na konto. Kiedy?

Fiskus wcześniej zajrzy na konto. Kiedy?

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskają dostęp do danych na koncie bankowym podatnika na wcześniejszym etapie niż ma to miejsce obecnie. Stanie się tak od 1 lipca 2022 r.

Obecnie na podstawie przepisów KAS i Prawa bankowego, organy KAS mogą, na pisemne żądanie, uzyskać od banków informacje dotyczące kontrolowanego podatnika albo strony postępowania podatkowego, w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego. Od początku lipca cała procedura otrzymywania takich danych przez skarbówkę zostanie ujednolicona. Zmiany w tym zakresie zawiera podatkowy pakiet Polskiego Ładu.

Nowe regulacje precyzują, że uzyskanie dostępu do danych o koncie bankowym przez fiskusa będzie możliwe, gdy organy KAS prowadzą wobec podatnika postępowanie przygotowawcze. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że organy KAS prowadzą takie postępowanie tylko w sytuacji wystąpienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego i po formalnym wszczęciu postępowania przygotowawczego.

Ministerstwo Finansów w publikowanych na swojej stronie informacjach zapewniło, że nowy art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (bo to on reguluje omawianą tematykę) nie będzie mógł być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie tych czynów.

Komunikaty resortu finansów miały na celu uspokojenie podatników, że nie muszą się oni obawiać nowych regulacji. Banki muszą ściśle przestrzegać tajemnicy bankowej stosując przepisy Prawa bankowego. Z kolei informacje przekazane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują przepisy Ordynacji podatkowej.

Warto, by podatnicy pamiętali o tych szczegółach, bowiem organy podatkowe nie mogą bez uzasadnionej przyczyny i bez podjęcia odpowiednich kroków (postępowań) wobec podatnika żądać od banków podania danych dotyczących jego kont bankowych. Na to zwyczajnie nie pozwala prawo – ani dziś, ani po jego zmianie.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA