fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiFiskus wcześniej zajrzy na konto. Kiedy?

Fiskus wcześniej zajrzy na konto. Kiedy?

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskają dostęp do danych na koncie bankowym podatnika na wcześniejszym etapie niż ma to miejsce obecnie. Stanie się tak od 1 lipca 2022 r.

Obecnie na podstawie przepisów KAS i Prawa bankowego, organy KAS mogą, na pisemne żądanie, uzyskać od banków informacje dotyczące kontrolowanego podatnika albo strony postępowania podatkowego, w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego. Od początku lipca cała procedura otrzymywania takich danych przez skarbówkę zostanie ujednolicona. Zmiany w tym zakresie zawiera podatkowy pakiet Polskiego Ładu.

Nowe regulacje precyzują, że uzyskanie dostępu do danych o koncie bankowym przez fiskusa będzie możliwe, gdy organy KAS prowadzą wobec podatnika postępowanie przygotowawcze. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że organy KAS prowadzą takie postępowanie tylko w sytuacji wystąpienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego i po formalnym wszczęciu postępowania przygotowawczego.

Ministerstwo Finansów w publikowanych na swojej stronie informacjach zapewniło, że nowy art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (bo to on reguluje omawianą tematykę) nie będzie mógł być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie tych czynów.

Komunikaty resortu finansów miały na celu uspokojenie podatników, że nie muszą się oni obawiać nowych regulacji. Banki muszą ściśle przestrzegać tajemnicy bankowej stosując przepisy Prawa bankowego. Z kolei informacje przekazane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują przepisy Ordynacji podatkowej.

Warto, by podatnicy pamiętali o tych szczegółach, bowiem organy podatkowe nie mogą bez uzasadnionej przyczyny i bez podjęcia odpowiednich kroków (postępowań) wobec podatnika żądać od banków podania danych dotyczących jego kont bankowych. Na to zwyczajnie nie pozwala prawo – ani dziś, ani po jego zmianie.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA