Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Mannheim (Niemcy), Jacques Delors Centre w Berlinie i Uniwersytetu w Aarhus (Dania) wynika, że dotacje z polityki spójności, na które przeznacza się jedną trzecią budżetu Unii Europejskiej, nie docierają do najbardziej potrzebujących i w rzeczywistości zwiększają nierówności w europejskich regionach.
Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 2,4 mln respondentów w UE raport analizuje, w jaki sposób polityka spójności wpłynęła na nierówności dochodów w latach 1989-2017 w 231 europejskich regionach. Jak referuje wyniki badania serwis EURACTIV.com, polityka spójności co prawda pomaga zwiększać dochody z pracy najlepiej wykształconych i najbogatszych grup w kwalifikujących się regionach, ale jej skutki dla uboższych gospodarstw domowych są bliskie zeru.
– Polityka spójności nie dociera do najuboższych w regionach europejskich – powiedział Valentin Lang, jeden z autorów badania i adiunkt na Wydziale Międzynarodowej Ekonomii Politycznej i Rozwoju Uniwersytetu w Mannheim, tłumacząc, że „bardzo prawdopodobne jest, iż osoby o wyższych kwalifikacjach mają niezbędne umiejętności lub są bardziej skłonne do pracy w firmach, które mają możliwości i zasoby, aby ubiegać się o te fundusze”.
Naukowcy doszli również do wniosku, że nierówności wewnątrzregionalne, które pogłębiają fundusze spójności, przyczyniają się bardziej niż nierówności międzyregionalne do ogólnych nierówności w Unii Europejskiej i ostrzegli, że może to prowadzić do większego niezadowolenia politycznego wśród potrzebujących nieotrzymujących dotacji.