fbpx
sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaPodatkiGaz wydzielany przez krowy będzie opodatkowany!

Gaz wydzielany przez krowy będzie opodatkowany!

Rząd w Nowej Zelandii jako pierwszy kraj na świecie od 2025 r. planuje opodatkować metan wydzielany przez krowy i owce.

W leżącej na antypodach Nowej Zelandii hoduje się 10 mln sztuk bydła i 26 mln owiec. Rolnictwo odgrywa istotną rolę w eksporcie kraju.

Jak informuje serwis CenyRolnicze.pl, plan obejmuje także zachęty dla rolników, którzy zredukują emisje metanu poprzez dodatki do pasz, a sadzenie drzew w gospodarstwach może być wykorzystane do zrównoważenia emisji. Z kolei pieniądze zabrane nowozelandzkim rolnikom miałyby zostać zainwestowane w badania, rozwój oraz usługi doradcze dla nich.

– Nie ma wątpliwości, że musimy zmniejszyć ilość metanu, który wprowadzamy do atmosfery, a skuteczny system opłat za emisje dla rolnictwa odegra kluczową rolę w tym, jak to osiągniemy – stwierdził James Shaw, minister ds. zmian klimatu Nowej Zelandii z Partii Zielonych.

Aktualnie w Nowej Zelandii władzę dzierży czerwono-zielona koalicja Partii Pracy i Partii Zielonych. W kraju marnowane są gigantyczne kwoty na politykę klimatyczną. Na przykład niedawno resort finansów przeznaczył równowartość 1,9 mld USD na inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Z drugiej strony uderza się w surowce kopalne. Wkrótce po objęciu urzędu po raz pierwszy lewicowa premier Jacinda Ardern z Partii Pracy zakazała poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego na morzach terytorialnych swojego kraju.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA