fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatGigantyczna kara dla koncernu Bayer za glifosat

Gigantyczna kara dla koncernu Bayer za glifosat

Niemiecki serwis handelsblatt.com poinformował, że amerykański sąd w Filadelfii nałożył na niemiecki koncern Bayer olbrzymią karę w wysokości 2,25 mld dolarów.

Choć to mało prawdopodobne, by najsurowszy jak dotąd wyrok skazujący Bayera, znanego producenta środków chemicznych i farmaceutycznych, wydany w amerykańskim sądzie został utrzymany w mocy, to jest on niebezpieczny dla niemieckiego koncernu. Po jego ogłoszeniu akcje spółki traciły na wartości.

Bayer zapowiedział odwołanie

Nigdy wcześniej sąd nie wydał tak wysokiego wyroku w sporze dotyczącym zagrożeń dla zdrowia, jakie stwarza glifosat – substancja do zwalczania chwastów w rolnictwie. Bayer zapowiedział odwołanie się od wyroku. Zdaniem koncernu z Leverkusen jest on niezgodny z dowodami naukowymi i ocenami urzędów regulacyjnych.

Sprawa rozpatrywana w amerykańskim sądzie dotyczyła mężczyzny chorego na raka, który – jako projektant ogrodów – używał zawierającego glifosat środka chwastobójczego Roundup w pracy oraz prywatnie. Wymierzona kwota odszkodowania składa się z dwóch elementów: 250 mln dolarów jako zadośćuczynienie za poniesione straty oraz 2 mld dolarów tytułem odszkodowania – podaje serwis polskiobserwator.de.

Skuteczny na chwasty

Jak przypomina handelsblatt.com, poprzednia maksymalna kara w jednym z amerykańskich postępowań wyniosła 2 mld dolarów i została przyznana amerykańskiej parze w 2019 r. Bayer ostatecznie zapłacił znacznie niższą kwotę.

Serwis polskiobserwator.de wyjaśnia, że problemy związane z glifosatem w środku chwastobójczym Roundup stały się udziałem niemieckiej spółki po przejęciu w 2018 r. (za 63 mld dolarów) amerykańskiej firmy Monsanto. Pierwszy proces przeciwko Bayerowi rozpoczął falę pozwów w USA.

Na rynku Unii Europejskiej Roundup reklamowany jest jako skuteczny środek na chwasty.

handelsblatt.com, polskiobserwator.de
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA