fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatGigantyczna kara dla koncernu Bayer za glifosat

Gigantyczna kara dla koncernu Bayer za glifosat

Niemiecki serwis handelsblatt.com poinformował, że amerykański sąd w Filadelfii nałożył na niemiecki koncern Bayer olbrzymią karę w wysokości 2,25 mld dolarów.

Choć to mało prawdopodobne, by najsurowszy jak dotąd wyrok skazujący Bayera, znanego producenta środków chemicznych i farmaceutycznych, wydany w amerykańskim sądzie został utrzymany w mocy, to jest on niebezpieczny dla niemieckiego koncernu. Po jego ogłoszeniu akcje spółki traciły na wartości.

Bayer zapowiedział odwołanie

Nigdy wcześniej sąd nie wydał tak wysokiego wyroku w sporze dotyczącym zagrożeń dla zdrowia, jakie stwarza glifosat – substancja do zwalczania chwastów w rolnictwie. Bayer zapowiedział odwołanie się od wyroku. Zdaniem koncernu z Leverkusen jest on niezgodny z dowodami naukowymi i ocenami urzędów regulacyjnych.

Sprawa rozpatrywana w amerykańskim sądzie dotyczyła mężczyzny chorego na raka, który – jako projektant ogrodów – używał zawierającego glifosat środka chwastobójczego Roundup w pracy oraz prywatnie. Wymierzona kwota odszkodowania składa się z dwóch elementów: 250 mln dolarów jako zadośćuczynienie za poniesione straty oraz 2 mld dolarów tytułem odszkodowania – podaje serwis polskiobserwator.de.

Skuteczny na chwasty

Jak przypomina handelsblatt.com, poprzednia maksymalna kara w jednym z amerykańskich postępowań wyniosła 2 mld dolarów i została przyznana amerykańskiej parze w 2019 r. Bayer ostatecznie zapłacił znacznie niższą kwotę.

Serwis polskiobserwator.de wyjaśnia, że problemy związane z glifosatem w środku chwastobójczym Roundup stały się udziałem niemieckiej spółki po przejęciu w 2018 r. (za 63 mld dolarów) amerykańskiej firmy Monsanto. Pierwszy proces przeciwko Bayerowi rozpoczął falę pozwów w USA.

Na rynku Unii Europejskiej Roundup reklamowany jest jako skuteczny środek na chwasty.

handelsblatt.com, polskiobserwator.de
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA