fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajGigantyczne premie urzędników ZUS

Gigantyczne premie urzędników ZUS

W latach 2019-2022 Zakład Ubezpieczeń Społecznych na premie i nagrody dla swoich pracowników wydał gigantyczną kwotę ponad 1,82 mld zł.

Dla porównania, w budżecie państwa na ten rok na kulturę fizyczną zaplanowano wydatki w kwocie poniżej 1,76 mld zł, a na gospodarkę mieszkaniową – niecałe 1,66 mld zł. Niższe są nawet dotacje do górnictwa i kopalnictwa (de facto głównie do likwidacji kopalń węgla), które w tym roku wyniosą niecałe 1,8 mld zł.

Rekord w ZUS-owskich premiach został osiągnięty w 2021 r. Wtedy na te cele wydano ponad 670 mln zł. Na każdego zatrudnionego przypadło po prawie 16 tys. zł – informuje serwis InnPoland.pl. Są to dane, jakie posłanka Hanny Gill-Piątek (niezależna, wybrana z listy SLD) uzyskała od Zakładu.

Oczywiście najwyższe premie otrzymywała kadra kierownicza. W latach 2019-2022 (bez IV kwartału zeszłego roku) ZUS wydał prawie 236 mln zł na nagrody i premie dla liczącej ponad 2900 osób kadry kierowniczej. W rekordowym 2021 r. kierownicy instytucji otrzymali średnio po prawie 25 tys. zł na osobę. W latach 2019, 2020 i 2022 w ramach nagród i premii kadra kierownicza otrzymywała odpowiednio ponad 13, prawie 19 i prawie 14 tys. zł rocznie na osobę.

ZUS zatrudnia łącznie ponad 42,8 tys. pracowników, z czego ponad 2900 osób na stanowiskach kierowniczych. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ZUS wynosiło 6412 zł brutto i było wyższe o 523 zł od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Mimo to dwa lata temu niemal nie doszło do strajku w Zakładzie, a ostatecznie protest został zablokowany przez sąd.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA