fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseGonimy i nie możemy dogonić

Gonimy i nie możemy dogonić

W 2022 r. przeciętny Polak miał dochód do dyspozycji na poziomie 80 proc. średniego dochodu mieszkańca Unii Europejskiej.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2022 r. w Polsce mediana dochodu wyniosła 14,9 tys. PPS (standard siły nabywczej) przy medianie dochodu do dyspozycji w Unii Europejskiej na poziomie 18,7 tys. PPS na mieszkańca.

Kto najbogatszy, kto najbiedniejszy

Najwyższy dochód odnotowano w Luksemburgu (33,2 tys. PPS) i w Holandii (25,4 tys. PPS), a najniższy w Bułgarii (9,7 tys. PPS) i na Słowacji (9,8 tys. PPS). W dochód ten wliczono także emerytury i inne transfery socjalne.

W Polsce dochód rozporządzalny na osobę, z uwzględnieniem siły nabywczej, był w 2022 r. o 55 proc. niższy niż w Luksemburgu i 35 proc. niższy niż w Niemczech. W tym pierwszym kraju wyniósł on 177,5 proc. średniej unijnej, a w drugim – 124 proc. średniej unijnej. Dla porównania, w 2005 r. średni dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie domowym był w Polsce o 69 proc. niższy niż w Niemczech, a w 2014 r. – o połowę.

Rumunia liderem

Eurostat poinformował także, że od 2010 do 2022 r. średni dochód rozporządzalny w Unii Europejskiej na osobę wzrósł o 120 proc. W ciągu tych 12 lat dochód ten najbardziej obniżył się w Grecji – o 26 proc. Słabo radziła sobie także Francja, gdzie średni dochód spadł o 1 proc. Najwięcej natomiast wzrósł on w Rumunii – o 126 proc. i na Litwie – o 100 proc. W tym czasie średni dochód do dyspozycji w Polsce zwiększył się o 69 proc. Pod tym względem Polskę wyprzedziła też Łotwa i Estonia.

Źródło: Eurostat

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA