fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaFinanseGonimy i nie możemy dogonić

Gonimy i nie możemy dogonić

W 2022 r. przeciętny Polak miał dochód do dyspozycji na poziomie 80 proc. średniego dochodu mieszkańca Unii Europejskiej.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2022 r. w Polsce mediana dochodu wyniosła 14,9 tys. PPS (standard siły nabywczej) przy medianie dochodu do dyspozycji w Unii Europejskiej na poziomie 18,7 tys. PPS na mieszkańca.

Kto najbogatszy, kto najbiedniejszy

Najwyższy dochód odnotowano w Luksemburgu (33,2 tys. PPS) i w Holandii (25,4 tys. PPS), a najniższy w Bułgarii (9,7 tys. PPS) i na Słowacji (9,8 tys. PPS). W dochód ten wliczono także emerytury i inne transfery socjalne.

W Polsce dochód rozporządzalny na osobę, z uwzględnieniem siły nabywczej, był w 2022 r. o 55 proc. niższy niż w Luksemburgu i 35 proc. niższy niż w Niemczech. W tym pierwszym kraju wyniósł on 177,5 proc. średniej unijnej, a w drugim – 124 proc. średniej unijnej. Dla porównania, w 2005 r. średni dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie domowym był w Polsce o 69 proc. niższy niż w Niemczech, a w 2014 r. – o połowę.

Rumunia liderem

Eurostat poinformował także, że od 2010 do 2022 r. średni dochód rozporządzalny w Unii Europejskiej na osobę wzrósł o 120 proc. W ciągu tych 12 lat dochód ten najbardziej obniżył się w Grecji – o 26 proc. Słabo radziła sobie także Francja, gdzie średni dochód spadł o 1 proc. Najwięcej natomiast wzrósł on w Rumunii – o 126 proc. i na Litwie – o 100 proc. W tym czasie średni dochód do dyspozycji w Polsce zwiększył się o 69 proc. Pod tym względem Polskę wyprzedziła też Łotwa i Estonia.

Źródło: Eurostat

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA