fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaGórnicy przeniosą się spod ziemi na… wiatraki

Górnicy przeniosą się spod ziemi na… wiatraki

Osoby dotychczas pracujące w śląskich kopalniach wezmą udział w programie, który da im możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy na farmach wiatrowych. Pierwsza grupa górników chcących się przekwalifikować już rozpoczęła kursy.

Inicjatywa „Wiatr – kopalnia możliwości” została przygotowana przez spółkę EDF Renewables Polska, a szkolenie realizuje firma Vulcan Training & Consultancy. Rekrutację chętnych przeprowadziła Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 

Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia osobom, które chcą odejść z branży wydobywczej, a jednocześnie nadal pracować w sektorze odpowiedzialnym za produkcję energii. Górnicy będą mogli wziąć udział w trwającym dwa tygodnie kursie obejmującym zagadnienia związane z zasadami obsługi i serwisowania instalacji na farmach wiatrowych. Zdobyte w ten sposób uprawnienia są ważne także poza granicami Polski. Część szkolenia odbędzie się na już działających farmach. Kursanci od razu otrzymają też możliwość zapoznania się ze swoimi potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. 

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podkreśla, że szkolenia mają dać górnikom płynną możliwość zmiany zawodu. Na czas trwania nauki otrzymają oni płatne delegacje z obecnych miejsc pracy. 

W najbliższych latach branża energetyki wiatrowej będzie potrzebować 100-200 tysięcy nowych pracowników. 

wnp.pl, offshorewindpoland.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA