fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaGórnicy przeniosą się spod ziemi na… wiatraki

Górnicy przeniosą się spod ziemi na… wiatraki

Osoby dotychczas pracujące w śląskich kopalniach wezmą udział w programie, który da im możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy na farmach wiatrowych. Pierwsza grupa górników chcących się przekwalifikować już rozpoczęła kursy.

Inicjatywa „Wiatr – kopalnia możliwości” została przygotowana przez spółkę EDF Renewables Polska, a szkolenie realizuje firma Vulcan Training & Consultancy. Rekrutację chętnych przeprowadziła Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 

Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia osobom, które chcą odejść z branży wydobywczej, a jednocześnie nadal pracować w sektorze odpowiedzialnym za produkcję energii. Górnicy będą mogli wziąć udział w trwającym dwa tygodnie kursie obejmującym zagadnienia związane z zasadami obsługi i serwisowania instalacji na farmach wiatrowych. Zdobyte w ten sposób uprawnienia są ważne także poza granicami Polski. Część szkolenia odbędzie się na już działających farmach. Kursanci od razu otrzymają też możliwość zapoznania się ze swoimi potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. 

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podkreśla, że szkolenia mają dać górnikom płynną możliwość zmiany zawodu. Na czas trwania nauki otrzymają oni płatne delegacje z obecnych miejsc pracy. 

W najbliższych latach branża energetyki wiatrowej będzie potrzebować 100-200 tysięcy nowych pracowników. 

wnp.pl, offshorewindpoland.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA