fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajHipokryzja krakowskich urzędników

Hipokryzja krakowskich urzędników

Pracownicy Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, którzy robią wszystko, by krakowianie i turyści zamienili samochody na rowery i komunikację publiczną, sami wynajmują wygodne miejsca parkingowe dla swoich aut.

Kraków słynie z olbrzymich korków, które kosztują mieszkańców mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest Zarząd Transportu Publicznego. To miejska jednostka, która zajmuje się m.in. planowaniem transportu publicznego, odpowiada za ruch pieszy i rowerowy oraz za tworzenie stref płatnego parkowania. Jak czytamy w serwisie krowoderska.pl, urzędnicy z tego urzędu zachęcają krakowian, by jeździli rowerem nawet w deszczu czy też rowerem przewodzili wielkogabarytowe pakunki.

– Chcemy podnieść stawkę parkingową w centrum do 9 zł za pierwszą godzinę, wcześniej zlikwidowaliśmy kilka tysięcy miejsc parkingowych. Rok temu były o to gigantyczne awantury, teraz wszyscy się przyzwyczaili – mówił 3 lata temu Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, który porównywał też korzystanie z samochodu do nałogu alkoholowego.

Czy sam Zarząd działa według własnej polityki? Bynajmniej. Grzegorz Krzywak z portalu Krowoderska.pl dotarł do dokumentu, z którego wynika, że urzędnicy ZTP, którego siedziba znajduje się w ścisłym centrum Krakowa, wynajęli odgrodzone szlabanem miejsca do parkowania służbowych samochodów. Autor reportażu hipokryzją nazywa fakt, że urzędnicy korzystają z samochodów – a nie jak sami zalecają mieszkańcom – tramwajów (przed siedzibą ZTP znajduje się jeden z większych w mieście węzłów przesiadkowych) czy rowerów (do siedziby ZTP z każdej strony prowadzi ścieżka rowerowa).

Urzędnicy ZTP narzekają, że strefa – którą sami stworzyli w Krakowie – jest nie tylko niewygodna, ale też zbyt droga. „Parking wynajęliśmy w celu parkowania służbowych samochodów. Opłata parkingowa dla każdego z pojazdów w obszarze płatnego parkowania to 500 zł, na parkingu Pałacu Pugeotów to również 500 zł. Wybraliśmy taką ofertę ponieważ w strefie płatnego parkowania A4 w naszym rejonie jest mała rotacja pojazdów i mogłoby dochodzić do sytuacji, w której musielibyśmy szukać miejsc parkingowych w podstrefach A13, B12 co wiązałoby się z opłatami na poziomie 750 zł miesięcznie, a w przypadku wybrania oferty parkingu na Pałacu Pugeotów, mamy zagwarantowane miejsce parkingowe” – wyjaśniają krakowscy urzędnicy z ZTP.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA