fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatHonkong odrzucił maseczki z Chin i wybrał te z Wietnamu

Honkong odrzucił maseczki z Chin i wybrał te z Wietnamu

Hongkong uruchomił rządowy program produkcji i dystrybucji darmowych masek wielokrotnego użytku. Przebieg pandemii w Hongkongu był znacznie mniejszy niż w innych regionach o porównywalnej wielkości i populacji. W ostatnim czasie miasto ma w planie zacząć łagodzić ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych, ponieważ przypadki zarażenia koronawirusem pozostają stabilne od tygodni.

W zeszły czwartek sekretarz ds. Innowacji i technologii w Hongkongu Annie Choi potwierdziła, że maski wielokrotnego użytku będą produkowane przez hongkońską firmę o nazwie Crystal International Group (CIG), dodając, że CIG utrzymuje linię produkcyjną w Wietnamie. Dzięki sześciu warstwom maska ma „unieruchomić” bakterie i wirusy, uniemożliwiając im dostanie się do jamy ustnej i nosa. Działanie przeciwbakteryjne będzie skuteczne do 60 prań. Po tym czasie maseczka będzie wymagała wymiany filtra, zgodnie z oświadczeniem rządu.

Według miejskiego Biura Innowacji i Technologii prawie 1,4 miliona mieszkańców Hongkongu zarejestrowało się już w Internecie na zakup tych maseczek. System rejestracji online w celu zamówienia masek spotkał się z krytyką niektórych obywateli obawiających się o prywatność danych. Wymaga on od wnioskodawców podania „numerów identyfikacyjnych Hongkongu, dat urodzenia oraz lokalnych numerów komórkowych wszystkich rejestrujących, a także lokalnego adresu dostawy”. Craig Choy, były członek pro-demokratycznej grupy obywatelskiej Hongkongu, wyraził zaniepokojenie przetwarzaniem przez rząd prywatnych danych obywateli. Napisał na Twitterze: „Polityka prywatności na stronie służącej do zakupu masek nie informuje, jakie informacje zbiera, jakie są cele, jeśli dane zostaną przekazane osobie trzeciej lub wylądują gdzieś poza Hongkongiem”.

Decyzja Hongkongu o użyciu lokalnego producenta do programu masek jest podyktowana tym, że kilka krajów oficjalnie przyznało, iż maski, które sprowadzono z Chin, były wadliwe lub skażone. Chiny się tym nie przejmują. Ostatnio wysłały do wielu regionów na całym świecie kolejną partię środków medycznych, w tym rzecz jasna również masek. Chińska Partia Komunistyczna (KPCh) ogłosiła ten ruch jako „pomoc humanitarną mającą na celu wesprzeć kraje w walce z pandemią koronawirusa”.

Źródło: Gabrielle Reyes/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA