fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak branża hotelarska walczy ze skutkami pandemii?

Jak branża hotelarska walczy ze skutkami pandemii?

W styczniu ponad połowa hoteli w Polsce zdecydowała się na podniesienie cen — wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Według informacji PAP w porównaniu do stycznia z 2020 r. ceny podniosło 52 proc. hoteli, a w 25 proc. przypadkach wzrost cen przekroczył 10 proc. Tylko 16 proc. obiektów nie zmieniło cen, a na obniżki zdecydował się co czwarty hotel.

— Konieczność podnoszenia cen przez hotele wynika z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim kosztów gazu, energii elektrycznej, a także wynagrodzeń — powiedział sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.

Problemem dla hotelów było też obłożenie, które w ponad połowie obiektów w styczniu nie przekroczyło 30 proc., w zaledwie 13 proc. miejsc frekwencja przekroczyła połowę. Częściej odwiedzane były hotele pozamiejskie, niż te znajdujące się w miastach, a wśród klientów dominowali raczej ludzie decydujący się na pobyt wypoczynkowy, niż biznesowy. Mogło to wynikać z okresu przerwy noworocznej i trwających ferii.

IGHP nie spodziewa się, aby w najbliższym czasie sytuacja hoteli miała się poprawić, bo w marcu i w kwietniu ok. 85 proc. obiektów spodziewa się rezerwacji na poziomie ok. 20 proc.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA